Työkoneidenkin päästöjä on vähennettävä osana puhdasta siirtymää. Metsäkoneiden kohdalla vaihtoehtoisten käyttövoimien hyödyntäminen on kuitenkin haasteellisempaa kuin esimerkiksi teollisuusympäristöissä, Luonnonvarakeskuksen, Metsätehon, Itä-Suomen yliopiston ja LUT-yliopiston tutkimuksesta selviää.
Tutkimuksen mukaan vähäpäästöisten työkoneiden kehityksen painopiste on nyt sähköistämisessä. Metsäkoneille akut ovat kuitenkin haaste.
Esimerkiksi Suomessa metsäkoneiden akuilta vaaditaan paljon. Niiden on tuotettava riittävä määrä energiaa vaihtelevissa olosuhteissa, mutta koneen paino ei kuitenkaan saa kasvaa merkittävästi. Erityisesti pehmeämmillä maapohjilla painavampien metsäkoneiden liikkuminen on rajoittuneempaa, joka vaikuttaa tuottavuuteen.
“Jos koneen paino nousee, niin esimerkiksi ajokoneella on pakko ajaa pienempiä kuormia, mikä lisää ajokertoja ja siten vaikuttaa tuottavuuteen. Hakkuukoneilla taas ei välttämättä päästä lyhintä ja suorinta reittiä korjattavien puiden luokse ja silloin suunnittelutyön määrä ja merkitys kasvaa”, toteaa tutkimuksen pääkirjoittaja, väitöskirjatutkija Jarkko Pesonen Itä-Suomen yliopistosta tiedotteessa
Pesosen mukaan esimerkiksi lämpimämmissä eteläisen Euroopan maissa akuston toimintavarmuus aivan eri tasolla.
”Suomen kontekstissa metsäkoneiden sähköistyminen ei tule tapahtumaan ihan lähiaikoina.”
Tutkimuksen mukaan erilaisten uusiutuvien polttoaineiden ominaisuuksista ja toimivuudesta Suomen olosuhteissa tarvitaan lisätutkimusta. Tutkimus kuitenkin osoitti, että kiinnostus vaihtoehtoisia käyttövoimia kohtaan on suuri ja teknologiakehitys etenee vääjäämättä kohti vähäpäästöisempiä työkoneita.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Saatte pitkään pysyä akkuinenne valtakunnan verkon vieressä satamissa,lentokentillä ja asfaltin äärellä.
Itse taase näkisin että tässä olisi Ponssella näytön paikka, täysin sähköiset koneet ei tule vielä pitkään aikaan järkeväksi, mutta Kanukkien Edison motorsin tyyli toisi polttoaineisiin säästöä.
Eli vaihdetaan hydrauliikka ja ajomoottorit sähköisiksi ja pienehkön akun kaveriksi pieni diesel generaattori. Hakkuukone kun on ison osan ajasta paikallaan ja käyttää vain puomia ja terää joka ei vie niin paljon virtaa kuin ajaminen, sanoin ajokone menee aina toiseen suuntaan ilman kuormaa jolloin generaattori pienillä kierroksilla ja pienehkö ajoakku tasaamaan virtapiikkejä jos pitää pysähdellä matkalla olisi toimiva ratkaisu. Täydellä kuormalla taase sitten generaattori pumppaa sähköä kokoajan ja akku tasaa jos tulee isompia nousuja tai mutaisempaa maastoa.
Saa varastaa vapaasti 🙂