UPM Plywoodin ja Teollisuusliiton työriitaan ei edelleenkään ole saatu ratkaisua. Sovittelija Jukka Ahtela teki maanantaina uuden ehdotuksen työsopimuskiistan ratkaisemiseksi. UPM Plywood eli työnantaja hyväksyi ehdotuksen mutta työntekijöiden Teollisuusliitto hylkäsi sen.
Riidan ratkaiseminen jatkuu, kun valtakunnansovittelija katsoo siihen olevan edellytyksiä. Teollisuusliiton lakot UPM Plywoodin tehtailla Suomessa jatkuvat jo kahdeksatta viikkoa.
UPM Plywoodin tehtailla Suomessa työskentelee 1 000 henkilöä. Tuotantolaitoksista suurin on havuvanereita tuottava Pellos, joka sijaitsee Mikkelin Ristiinassa. Kouvolassa toimii Kalson viilutehdas, koivuvaneria UPM Plywood valmistaa Savonlinnassa ja Joensuussa.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään