Suomen ympäristökeskus on yhdessä ely-keskusten kanssa tuottanut valtakunnallisen aineiston metsätalouden vaikutuksille herkistä vesistöistä. Sen on tarkoitus auttaa metsätaloustoimien suunnittelussa.
Aineisto sisältää ne vesistöt, joiden on arvioitu olevan herkkiä metsätalouden toimenpiteille: uudis- tai kunnostusojitukselle, uudistushakkuilla ja niiden yhteydessä tehtäville voimaperäisille maanmuokkauksille, rantapuuston käsittelylle hakkuiden yhteydessä tai uomien ylityksille. Nämä toimet vaikuttavat vesistöjen vedenlaatuun lisäämällä kiintoaine-, humus- ja ravinnekuormitusta tai heikentämällä uoman varjostusta ja suojavyöhykkeen ominaisuuksia.
Vesistöille on määritelty kaksi luokkaa: herkät ja erittäin herkät. Herkän vesistön vaikutusalueella metsätoimia suunnittelevan tulee arvioida, miten metsätaloustoimet vaikuttavat vesistöön. Toimille tulee myös valita riittävän tehokkaat vesiensuojelutoimenpiteet.
Erittäin herkän vesistön vaikutusalueella on tarpeen huomioida muun muassa Tapion metsänhoidon suositukset – luontonäkökulmaa painottaen – sekä muu käytettävissä oleva aineisto jo suunnitteluvaiheessa. Tarvittaessa voi ottaa yhteyttä alueelliseen ely-keskukseen.
Maastotarkastelu yhä tarpeen
Ely-keskuksista muistutetaan, että aineisto ei sisällä kaikkia vesistöjä, jotka saattavat olla herkkiä metsätaloustoimille.
”Siitä eivät välttämättä nouse esille sellaiset vesistöt, joista ei ole lainkaan vesinäytteenottoa tai muita arvioinnin lähtötietoja. Pienet vesistöt ovat usein jo kokonsa puolesta metsätaloudelle herkkiä, ja ne tulee aina huomioida metsätaloustoimissa. Aineisto ei poista tarvetta maastossa tehtävälle tarkastelulle suunnittelun yhteydessä”, toteavat Pirkanmaan ja Pohjois-Pohjanmaan ely-keskusten ylitarkastajat Anne Mäkynen ja Jaana Rintala tiedotteessa.
Aineisto on suunnattu erityisesti metsänomistajille, metsänhoidon toimijoille ja viranomaisille. Valmistelutyöryhmässä ovat Syken ja ely-keskusten lisäksi olleet mukana ympäristöministeriö, maa- ja metsätalousministeriö, Luonnonvarakeskus, MTK, Suomen metsäkeskus ja Tapio.
Aineiston voi ladata latauspakettina Syken Avoin tieto -sivuilta. Se on tarkoitus viedä myös avoimeen Paikkatietoikkunaan vielä tämän kevään aikana.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään