Metsäliitto Osuuskunnan edustajisto on päättänyt voitonjaosta viime vuodelta. Jaettava summa kutistui 93 miljoonaan euroon, mikä on 8 miljoonaa vähemmän kuin vuosi sitten.
Osuuskunta maksaa jäsenen sijoittamille sääntömääräisille perusosuuksille vuoden 2024 tuloksen perusteella korkoa 5,5 prosenttia, mikä on prosenttiyksikön vähemmän kuin vuosi sitten. Metsä1-lisäosuuksille maksetaan korkoa 5 prosenttia, niin ikään prosenttiyksikön vähemmän kuin vuosi sitten. A-lisäosuuksille maksettava korko laskee prosenttiyksiköllä 2 prosenttiin mutta B-lisäosuuksien korko pysyy 1 prosentissa.
Ylijäämänpalautuksena jaetaan 0,30 euroa per jäseneltä vastaanotettu teollisen ainespuun kuutiometri edellisen neljän päättyneen tilikauden aikana. Ylijäämänpalautus maksetaan pääosin osuuskunnan Metsä1-lisäosuuksina.
Osuuskorot ja ylijäämänpalautukset maksetaan toukokuun 12. päivä.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään