Jussi Linnala nimitettiiin Metsänhoitoyhdistys Keski-Suomen uudeksi johtajaksi

Yhdistyksen nykyinen johtaja Esko Poikonen siirtyy valmistelemaan MHy Etelä-Suomen fuusiota.

Jussi Linnala  on työskennellyt Mhy Keskis-Suomessa operaatiopäällikkönä.(Kuvaaja: Mhy Keski-Suomi)
Jussi Linnala on työskennellyt Mhy Keskis-Suomessa operaatiopäällikkönä.(Kuvaaja: Mhy Keski-Suomi)

Metsänhoitoyhdistys Keski-Suomen hallitus on valinnut operaatiopäällikkö Jussi Linnalan (48) yhdistyksen uudeksi johtajaksi. Pesti alkaa kesäkuun 16. päivä, tuolloin yhdistyksen nykyinen johtaja Eero Poikonen alkaa valmistella Metsänhoitoyhdistys Etelä-Suomen fuusiota. Poikosen on määrä siirtyä 1.1.2026 Mhy Etelä-Suomen johtajaksi. 

Jussi Linnala on Äänekosken Suolahdesta kotoisin oleva metsätalousinsinööri. Uransa metsänhoitoyhdistyksissä hän aloitti 2003 metsäneuvojana Mhy Lieksassa. Sumiaisten Metsänhoitoyhdistyksen toiminnanjohtajaksi hän siirtyi 2008. 

Kun 2011 Mhy Keski-Suomi, Metso ja Sumiainen tekivät fuusion, Linnalasta tuli uuden ison yhdistyksen kehityspäällikkö ja myöhemmin nimike muuttui operaatiopäälliköksi. Hän on toiminut johtajan varahenkilönä Mhy Keski-Suomessa vuodesta 2011 lähtien.

Ilmoitus alkaa

Metsäalan työpaikat

3 ilmoitusta (näytetään 1-3)
Työtehtävä
Ilmoitettu
Vanhenee
Työnantaja
Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savo
Metsänhoitoyhdistys Lounametsä

Ilmoitus päättyy

Operaatiopäällikön tehtävä Mhy Keski-Suomessa tulee piakkoin avoimeen hakuun.

Metsäalan työpaikat

4 ilmoitusta (näytetään 1-4)
Työtehtävä
Ilmoitettu
Vanhenee
Työnantaja
Metsä Forest
Metsähallitus Metsätalous Oy
KME Oy
Metsänhoitoyhdistys Siikalakeus