Audiomedia: Hakkuurajoituksista miljardien menetykset

Metsien nielujen kasvattaminen ei voi perustua hakkuiden vähentämiseen, Metsä Groupin metsäjohtaja Juha Jumppanen sanoo.

Hakkuiden rajoittaminen tarkoittaisi merkittäviä taloudellisia menestyksiä Suomessa ja EU:ssa.

”Jos hakkuita vähennettäisiin Suomessa 10–15 miljoonan kuutiometrin verran vuositasolla, se merkitsisi kahden kolmen miljardin arvonlisäyksen menetystä ja metsäalan arvoketjussa 11 000–17 000 työpaikan menetystä erityisesti maakunnissa”, sanoo Metsä Groupin metsäjohtaja Juha Jumppanen Audiomedian haastattelussa.

Hän korostaa, että hakkuiden rajoittaminen ei ole ratkaisu nielujen kasvattamiseen eikä ilmastotavoitteiden saavuttamiseen.

”Ilmastokeskustelussa sekoittuvat metsäekologiset ja ilmastotavoitteet, kun ilmastopolitiikan nimissä ajetaan ekologisia tavoitteita.”

Lisäksi hakkuiden rajoittaminen vähentäisi metsien kasvua edelleen. Nielun kasvatamiseksi pitäisikin vahvistaa metsien kasvua.

”Metsien kiertoajan pidentämisellä ei saada niin paljon hyötyjä kuin tuhka- ja kasvatuslannoituksella, jalostetun viljelymateriaalin käytöllä sekä taimikonhoitotöiden ja harvennusten oikea-aikaisella tekemisellä”, Jumppanen toteaa.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Puukauppa Puukauppa

Kuvat