Uutiset ja blogit Näytä alueet Kaikki Uutiset Artikkelit Blogit Kolumnit Videot Podcastit Kumppaniartikkelit
Uutinen Vakuutusyhtiö kannustaa pohtimaan halkopinon paikkaa – ”Ihanteellista säilyttää lukkojen takana” Jos polttopuiden säilytyspaikka on vaikuttanut palon syttymiseen, se voi vaikuttaa korvauksiin.
Uutinen Selvitys: Liikenteen sähköistäminen ei yksin riitä, uusiutuvia polttoaineitakin tarvitaan Afryn mukaan Suomi on onnistunut hyvin biopolttoaineiden kehittämisessä.
Uutinen Pölkky päivitti puunhankinnan tietojärjestelmän, kaupat voidaan tehdä nyt täysin sähköisesti Uudessa järjestelmässä kaikki tieto päivittyy reaaliaikaisesti kaikkien puunhankinnan ketjussa työskentelevien nähtäville.
Uutinen Vantaan Energia aikoo rakentaa biohiililaitoksen, raaka-aineena käytettäisiin kierrätyspuuta Laitos tuottaisi biopohjaisen aktiivihiilen lisäksi lämpöä.
Uutinen Tutkimus: Pintasienijuurten runsaus saattanut heikentää metsien hiilensidontaa Tutkijat ehdottavat pintasienijuurten sisällyttämistä hiilitaseen laskentaan.
Uutinen Luke, Metsäkeskus ja Metsäteho selvittävät lannoitukseen sopivia maita Hankkeessa laaditaan kriteerit lannoitusten kestävään kohdentamiseen.
Uutinen Maankäytön muutosmaksun valmistelu etenee, työryhmä nimetty Muutosmaksulla pyritään hillitsemään metsäkatoa.
Uutinen Puukauppa: Koivukuidusta maksetaan nyt mäntykuitua enemmän Tänä syksynä kauppaa on tehty viime vuosia vilkkaammin.
Uutinen Puupalkinto-ehdokkaat julki, yleisöäänestys alkanut Ehdolla on muun muassa Helsinki-Vantaan lentokentän sisäänkäynti ja Pikku-Finlandia.
Uutinen Iso osa metsitystukihakemuksista hylätty, eniten tukea haettu turvetuotantoalueille Metsityksiä on toteutettu toistaiseksi liki 1 000 hehtaarilla, Metsäkeskuksesta kerrotaan.