Mikä metsässä puhuttaa juuri nyt? Kuukausittain ilmestyvässä Metsälehden uutiskirjeessä perehdymme metsäalan kuumimpiin puheenaiheisiin. Kun tilaat Metsälehden uutiskirjeen, annat samalla luvan Metsälehdelle lähettää sinulle muita metsään liittyviä viestejä.
Verkostoissa tavoitteena on sovittaa yhteen monimuotoisuuden turvaaminen ja metsien muut käyttömuodot maanomistajien, viranomaisten ja muiden sidosryhmien kanssa.
Metsäteollisuuden kasvavan puutarpeen tyydyttämiseen on useita keinoja. Konsulttiyhtiö Pöyryn selvityksen mukaan kehitettävää löytyi niin puumarkkinoilta, metsäpolitiikasta kuin liikennepolitiikasta.
Maa- ja metsätalousministeriön kaavailuissa juurikäävän torjunnan ja terveyslannoitusten tuet lopetettaisiin kokonaan, lisäksi muun muassa nuoren metsän hoidon, suometsien hoidon ja metsäteiden tukiehtoja kiristämällä. MTK harmittelee leikkauksia mutta pitää niitä väistämättöminä.
Hallitus nimitti tänään maatalous- ja metsätieteiden tohtori Juha S. Niemelän metsätalousministeriön luonnonvaraosaston osastopäällikön virkaan. Viisivuotinen pesti alkaa lokakuussa ja päättyy syksyllä 2020.
Perjantain poliittinen lakko toteutuu eri aloilla eri tavoin. Yleisestä linjasta poiketen metsäteollisuudessa lakko on linjattu koskemaan koko toimialaa, Metsäteollisuus ry toteaa.