Uutinen Mekaanisen metsäteollisuuden neuvottelut lukossa – sovittelulle ei nyt edellytyksiä Valtakunnansovittelijan mukaan neuvotteluja jatketaan, jahka osapuolet ovat valmiita muuttamaan näkemyksiään.
Uutinen Toimihenkilöiden työkiista uhkaa vientiä – satamien työnjohtajat tukilakkoihin Pron mukaan toimihenkilöidenkin lakosta aiheutuu yrityksille tappiota.
Uutinen Metsäkoneenkuljettajat työllistyvät hyvin, mutta kaikki eivät alalle sovellu Tutkimuksen mukaan oppilaitosten resurssien vähentyminen vaikeuttaa motokuskien työllistymistä.
Uutinen Puukaupan alamäki jatkuu – ostot painuivat alle 400 000 kuution Hakkuuaikomukset ovat laskussa jo neljättä viikkoa.
Uutinen MTK: Lakot näkyvät puumarkkinoilla Järjestön mukaan talvikorjuukohteista on nyt ylitarjontaa.
Uutinen Mekaanisen metsäteollisuuden tes-kiistaan ei löytynyt vieläkään sopua Seuraavan kerran neuvotellaan tiistaina.
Artikkeli Kun korjuun riskit käyvät toteen Roudaton ja märkä maa johtaa joskus maastovaurioihin ja urapainumiin puunkorjuussa. Metsäkeskus voi tarkastaa korjuujäljen, mikäli kohteella epäillään metsälain rikkomusta.
Artikkeli Metsänomistaja voitti katkontakiistan Hovioikeuden voimaan jäänyt ratkaisu siirtää puukaupan kiistojen näyttövelvoitetta ostajapuolelle.