Uutinen Westas Groupille myönnettiin kotimaisen työn Avainlippu Merkin saadakseen on kotimaisuusasteen oltava vähintään 50 prosenttia.
Uutinen Maaliskuun hakkuumäärä selvästi viime vuotta pienempi Pitemmän ajan keskiarvoon verrattuna tukkipuun hakkuut olivat suuremmat, kuitupuun pienemmät.
Artikkeli Puumarkkinat | Inflaatiopeikko uhkaa Kuitupuun hinta on nousussa, mutta inflaation ennustetaan nousevan vielä enemmän. Reaalihinnat voivatkin laskea.
Artikkeli Tilaajille Keppimitan kuolema Kuormainvaakamittaus on syrjäyttänyt nopeasti hankintapuiden tienvarsimittauksen.
Uutinen Paperin ja sellun tuotanto notkahti, kartonki yhä kasvussa Sahateollisuuden tuotantomäärissä ei ollut alkuvuonna suurta muutosta edellisvuoteen verrattuna.
Uutinen WRI: Pakotteet vaikeuttavat Venäjän sahatavaravientiä myös välillisesti Sota Ukrainassa tiukentaa sahatavaramarkkinoita sekä lyhyellä että pitkällä aikavälillä etenkin Euroopassa, mutta myös Kiinassa ja Yhdysvalloissa.
Uutinen Metsäyhtiöt valmistautuvat puun kysynnän kasvuun, rekrytoivat innolla UPM Metsä palkkaa kerralla kaksikymmentä uutta asiakasvastaavaa.
Uutinen Stora Enso kasvatti liikevaihtoa ja tuplasi tuloksensa Yhtiö kauppaa parhaillaan neljää viidestä paperitehtaastaan.