Laitoin aiemmin yhden kuvan jatkuvan kasvatuksen kohteesta ja nyt vähä lisäkuvia. On mielenkiintoista seurata kommentteja, kun tuntuu olevan, niin asiantuntevaa porukkaa tällä foorumilla.
Laitoin aiemmin yhden kuvan jatkuvan kasvatuksen kohteesta ja nyt vähä lisäkuvia. On mielenkiintoista seurata kommentteja, kun tuntuu olevan, niin asiantuntevaa porukkaa tällä foorumilla.
Näkyy tuokin alue muuttuvan jo seuraavassa hakkuussa pelkäksi kuusikoksi. Mitä sen jälkeen tulee?
Voisin uumoilla että kuusikon jälkeen onkin sitten aukko vuorossa. Jatkuvaahan sekin on. Aukko kuuluu sukkestioon ja siten ollaan edelleen jk:ssa. Kuten kaikki metsn kasvattajat kasvattavat. Toki tuo koivujen poisto jo teettää sen että kuusikko kolhitaan pilalle ja siten aukko voitaisiin aivan hyvin tehdä hetikin kaikki pois. Minulle on niin käynyt useammalla hehtaarilla joten en liioittele.
Kaksijakoinen metsä, jossa kuusi aliskasvoksena, ei sen kummempaa.
Varmin lääke tuohon on, että kuusikon eh:ssa kaikki koivut nutulleen, ja normaali jaksollinen selkeä malli.
Kuvassa kasvupaikkana on ilmeisesti MT:n parempilaita ? Myös minun mielipide ja omakohtainen kokemus kannustaisi hakkaamaan ylispuuston pois ja tarkastaa miten kuusikko on selvinnyt ylispuuhakkuusta ja onko taimikko täysitiheä.
MT ja OMT:n ovat täystihenä arvokkaita kasvupaikkoja tuottamaan lyhyessä ajassa terveen ja runsaan puusadon oikealla metsänkäsittelyllä.
Kuten edelliset ovat kommentoineet, niin kyllähän kuvan metsä kaksijakoinen on. Eikös aidossa jatkuvassa kasvatuksessa poisteta isoimpia puita, kuvassa on vain ylispuita, välivaiheen puut puuttuvat tyystin. Kuvan koivut ja kaksi isoa kuusta kun päältä kaataa, ei siihen kyllä jää kuin lähes tasaikäinen nuori kuusikko.
Tuota käsitystä kuulee paljon, eli ylispuita ja pohjalla jonkunlainen taimikko -> jatkuva kasvatus.
Jatkuvassa kasvatuksessa oman käsityksen mukaan tulisi olla kaikkea t1 – 04 välistä kerroksittain. 04 yksilöitä poistetaan ja uutta taimiainesta pitäisi syntyä lisää pohjalle luontaisesti.
Tuo kuva on omankin käsitykseni mukaan kaksijakoinen. Seuraava hakkuu on ypp, sen jälkeen tuo onkin puhdas kuusikko. Kun kuusikko kasvaa umpeen, ei pohjalle tule luonnostaan taimia.
Tuohan voi olla jk nimellä (toistaiseksi) ja niin minäkin tuota kasvattaisin. Sitten se varsinainen jk selviää kun nähdään tuleeko metsään uusia taimia. Jos ei tule niin pääoma on yhdessä -kahdessa harvennuksessa syöty.
Eli onko kyseessä jatkettu kasvatus
Ei jatkuva.