Harittamaton raivaussahan terä

Kuvassa d200 raivausahan terä. Saattaa olla stihl, varaterä ainakin on stihl.
Terä on viimeisillään. Raivattu yli 20 ha. Terää ei ole kertaakaan haritettu. Terotus lattaviilalla. Kuvassa pääasiallinen terotusviila.
Ulkokehää ja terän viilalla poistettua osaa viilattu silloin tällöin tuuman leveällä lattaviilalla. Katkaisussa lähes uuden veroinen.

Kommentit (16)

  1. Kiitos kuvasta, kyllähän sen noinkin voi tehdä. Ei se harituksen tarvetta poista, mutta jos tehtaan haritus on säilynyt, eikä isommissakaan puissa takkua, niin sitten sitä on riittävästi.

  2. Tarkastin harituksen. Siellä on tosiaan haritusta jäljellä, noin 1 mm. Näyttää riittävän.

  3. Onko se haritus jotenkin ongelmallinen juttu, vai mikä siinä on ideana että ei harita? Minusta ne haritukset kannattaa tehdä reilusti vaikka heti uuteenkin terään niin hyvä on raivailla varsinkin varttuneempia taimikoita.

  4. Gla

    Mikä on syynä poiketa normaalista pyöröviilan käytöstä ja harituksesta?

  5. 20 ha menee muutamalla normi viilauksella, jos ei sahaile kiviä.

  6. Gla lle. Minä en koskaan oppinut pyöröviilalla teroitusta. 10 vuotta taisin harjoitella. Sitten satuin ostamaan kaupasta terän, joka oli teroitettu lattaviilatyyppisesti. Hyvin leikkasi uutena. Minä jatkoin siitä lattaviilalla ja tylsät päivät olivat ohi.
    Toisekseen lattaviilateroitettu tottelee raivaajaa. Poikaoksia voi poistaa ja monilatvaisia voi siistiä hallitusti.

  7. sikarille vastaisin, että minulla metsät on niin kivisiä, että melkeimpä joka hehtaarilla tulee yksi kivisipaisu. Osittain johtuu siitä, että sulan maan aikaan raivaan alle 5 cm kantoon.
    Toisekseen minä olen joskus onnistunut raivaamaan kaksikin hehtaaria uudella terällä ilman kivi-iskemiä, mutta sitten on ollut jo terotustarvetta.

  8. Lattaviilallahan ne terät 70 luvulla teroitettiin. Kourun idea lienee helpottamaan purun poistumista. Kuvassa alkaa hampaat olla aika eri mittaiset, mahtaako kaikki hampaat enää leikkuuhommiin osallistua.

  9. Kylläpä kuvasta täytyy todeta, että oppia ikä kaikki.

  10. Sulli epäilee, että tuossa terässä kaikki hampaat eivät osallistu leikkuuhommiin.
    Minulla ei ole laitetta, jolla ulkokehän saisi vakiosäteelle. Saattaa hyvinkin olla, että on purentaongelmia. Pakkassäällä jäätyneitä pihlajarunkoja raivatessa saha hiukan taisi täristää. Suojasäällä ei ollut tuota ongelmaa.

  11. Ei se maailman loppu ole, jos muutama hammas on lyhyt, tai puuttuu, toiset raivaa kaikki v- klingalla, ja siitä taitaa kolmannes hampaista puuttua. Ja 225 stradissakin aika vähän hampaita.

  12. Täytyy kokeilla, kiitän

  13. Tämä kuva keskusteluineen todistaa sen vanha viisauden, että ”tarkkaa kuin sonnan ajo” – eli tyyli vapaa ja pääasia taitaa olla, että työmaa edistyy tekijänsä mielestä hyvin ja uusiakin juttuja voi kokeilla…tai vanhoja uudestaan.

  14. arto

    Viilalla terästä josta lähdetty viilaamaan möykkyä lattaviilalla pois puree paremmin. Muutama puruhammas lyhempi muita . Ei urakkavauhtiin. haritusta se 2 milliä Oikea haritus lisää leikuunopeutta.

  15. veikko.kuumola

    Tekee höpöö kun noi ohuimmat piikit lähtee jonnekin irtoileen jossakin vaiheessa kun ajaa nk iholle
    …kyllä lattaviivaa voi käyttää näköjään, itse käytän reilua 5mm pyörviilaa

  16. Minä oon käyttäny 6.3mm viilaa sen jälkeen kun katoin tämän metsuri Sami(n) videon youtubelta. Toki videoita sahoista, raivureista hänellä paljon. Paluuta ei ole 5.5mm:n enää.
    Haritukset tottakai aika ajoin.

Metsänhoito Metsänhoito

Keskustelut

Kuvat