Uutinen Ponssen juhlakiertue reissaa ympäri maailmaa Metsäkoneyhtiö juhlii 50-vuotista taivaltaan näyttävästi Suomessa ja ulkomailla.
Uutinen Tutkijat keräävät suomalaisten muistikuvia metsästä Kerro omasta, perheesi tai yhteisösi metsäsuhteesta Suomalaisen Kirjallisuuden Seuralle!
Uutinen Haku huippusuosituille paimenviikoille alkaa taas Paimenkohteita on 15 eri puolilla Suomea. Uutena on tarjolla Punkaharju.
Uutinen Sorsalintujen ja riekon avuksi miljoonahanke Kaksivuotisella hankkeella parannetaan taantuvien riistalintujen elinympäristöjä.
Uutinen Metsäkeskus: Uusi metsälaki muuttanut suojelua Valtaosa entisistä metsälakikohteista on muuttunut muuksi arvokkaaksi elinympäristöksi.
Uutinen Metsäteollisuus ry: Metsälain vaikutusten arviointiin pidempi tarkastelujakso Etujärjestön mielestä uusi metsälaki on toiminut hyvin eikä kaipaa muutoksia.
Uutinen WWF: Metsälain uudistus heikensi luonnonsuojelua Ympäristöjärjestön mukaan Metsäkeskus on poistanut kymmeniä tuhansia hehtaareja suojelun piiristä.
Uutinen Euroopasta havutukkia Kiinaan entistä enemmän Myrsky- ja hyönteistuhohakkuiden paine purkautuu raakapuun viennissä.
Uutinen Metsälain uudistus vaikuttaa hitaasti Uuden metsälain ja metsätuholain vaikutusarviointi on valmistunut. Se osoittaa, että metsässä kuusi vuotta on lyhyt aika.