Käyttäjän Visakallo kirjoittamat vastaukset
-
Kiellot ja rajoitukset tahtovat hyvästä tarkoituksestaan huolimatta kääntyä itseään vastaan.
Jos alkoholista puhutaan, suomalaisen kieltolaki-rajoitus-verotus- linjan olisi pitänyt tehdä meistä näiden vuosikymmenten aikana jokseenkin absolutisteja ja taas muiden kansojen kuolla viinan juontiin.
Näin ei ole kuitenkaan käynyt. Lopputulos on tällä hetkellä se, että alkoholin ostoon käytettävät rahat menevät pitkälti etelä-naapuriin ja muihin maihin ja taas alkoholin aiheuttamat haitat jäävät Suomen maksettaviksi.
Mielestäni meillä on tehty vain kaksi viisasta alkoholiin liittyvää päätöstä:
Kieltolain kumoaminen 1932 ja Vanhasen I-hallituksen päätös laskea alkoholiveroa 2004. Tosin II-hallitus ensi töikseen vesitti tämän päätöksenNiin, jos olen ihan oikein viime vuosina tulkinnut, hinta ei ole ollut se määräävin tekijä Jessen puukaupoissakaan!
Löytyisiköhän sieltä Harjavallan seudulta mukavaa majoituspaikkaa?
Siellä majapaikassa olisi toki toivottavaa, ettei kaikki olisi toisin…Niin, tuo Jyväskylään tuotu auto olikin pikkukoneella varustettu.
Texasin isännät eivät sellaisia huoli.Miten olisi kuorma-autoksi rekisteröitävä Toyota Tundra?
Ei varsinaisesti ole maahantuojan ohjelmassa, mutta halutessaan niitä kyllä saa.
Jyväskylään tuodussa Tundrassa on Toyotan valmistama 5,7-litrainen V8-bensamoottori, joka tuottaa 381 hevosvoimaa ja 401 newtonmetrin maksimiväännön. Yhdistetty kulutus on 15,6 litraa satasella.
Suuri osa Tundra-malleista myydään karjatilallisille Yhdysvaltain Texasissa, jossa auto myös valmistetaan.
Sellaiselle, jolla auto pitää olla suuri ja komea!Aikookos kukaan heinäkuussa käyttää hyväkseen 1500 euron romutuspalkkiota ja päästä eroon vahasta autostaan?
Tuntuu nyt olevan ostajan markkinat uusien autojen kaupassa.
Ainakin Länsiauto näkyy jälkikäteen hyvittävän kesäkuun loppuun mennessä tehdyissä kaupoissa mahdollisen autoveron alennuksen.
Lisäalennuksia ja varustepakettaja näkyy olevan lähes joka merkillä.Huskuilla nyt sahailen, mutta Stihlejä takaisin ikävöin!
Tanelille vastaisin, että työelämässä olen kyllä tottunut siihen, että pohjalaisiin on voinut kaikkein eniten täällä Suomessa luottaa.
Tapahtumat olivat ko.polulla jatkuneet jo pidemmän aikaa, joten tuskin lehtiedot ihan perättömiäkään oli.
Aikoinaan kotikylällä eräs isäntä viritti maillaan kulkevan, kyläläisten käyttämän polun yli ruosteisen piikkilangan n. 10 cm korkeuteen maanpinnasta. Paikka oli lisäksi pimeän kuusikon kohdalla, joten langan havaitseminen oli todella vaikeaa. Muutamat kumisaappaat siinä kulkijoilta puhkesi, onneksi ei käynyt kenellekään pahemmin.
Ihmismieli on joskus aika erikoinen!Olen sitä sukupolvea, joiden sieluista ajokortin saannin jälkeen taistelivat mm. käytetyt sata-amppeeriset Datsunit ja Fiat 127:t.
Tuo Datsun 100 A on edelleen ihan hyvän näköinen auto, tosin aika harvakseltaanhan niitä enää vastaan tulee.
Suomessa niitä taidettiin myydä vain 2-ovisina, mutta muualla 4-ovinen oli aika yleinen.Näkyi noita ”alisuorittajia” taas täällä melkoisen paljon olleen viikonvaihteessa poliisin vakiintuneella tutkapaikalla sakotettavana.
Aika tasapuolisesti saalis jakaantui saksalaisten ja japanilaisten autojen kesken.
Lehtitiedon mukaan joku ajanut satasen alueella 35 km/t ylinopeutta, mutta ei ollutkaan pysähtynyt ja nosti nopeuden takaa-ajossa soratiellä 150 kilometriin tunnissa, kunnes lopulta päätyi ojaan.