Käyttäjän Tolopainen kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 22,431 - 22,440 (kaikkiaan 22,802)
  • Tolopainen Tolopainen

    Metsiä. fi on likimäärin oikein ja paljon enemmän oikeassa kuin kymmenen vuotta vanha metsäsuunnitelma piironginlaatikossa. Se on vain työväline. Noita virheitä siellä on, mutta ne voi korjata ja printata paperille sen jälkeen  ei muutu.  Se on hyvä, että on virheitä, niin voi itsekin tehdä niitä.

    Tolopainen Tolopainen

    Toimenpiteet kirjataan metsään. fi palveluun, jotkut eivät osaa sitäkään käyttää. Digitalisaatio vei MHY:ltä toimistotyöt.

    Kaikki  kuusentaimet eivät lähde kasvamaan, kyllä kolmannes pitää olla ylimääräistä, mutta nykyiset istutusmäärät ovat taimitarhoja varten, eivät metsänomistajan etu.

    Tolopainen Tolopainen

    Mitä opimme tästä, älä päästä hakkuukoneita roudattomaan metsään.  Kun maa on jäässä ja lunta muutamia kymmeniä senttejä, koneet voi painaa vaikka 100t ei tule vaurioita.

    Tolopainen Tolopainen

    Tiheämpi metsä tarkoittaa vähemmän arvopuuta päätehakkuuseen, pitempi kiertoaika huonompi taloudellinen tulos. Kuusikkoa ei kannata kahta kertaa harventaa; kannattaako edes yhtä kertaa, kun harventaisisi  taimikon parilla kerralla 800 kpl hehtaarilla pääsisi alle 50v kiertoaikaa. Nykyiset metsänhoitosuositukset tuottavat liikaa vähäarvoista kuitupuuta ja omistajat luulevat, että puita pitää olla mahdollisimman tiheästi niin tulee tulosta.

    Tolopainen Tolopainen

    Ensimäisessä harvennuksessa puiden väli piteenee n.neljään metriin, ei siellä ajourat vaikuta enää mitään. Vai mitä sanovat metsäalan asiantuntijat. Pienessä taimikossa ajourat kasvavat tukkoon muutamassa  vuodessa, jotta ylispuutkin voi hakea sieltä  traktorilla, ei kannata hankkia mönkijää sitä varten.

    Tolopainen Tolopainen

    Eipä nuo moottorisahan varaosat näytä paljon mitään maksavan ebay:ssa, tilhin kaasarikin vitosen ja kaikkia osia löytyy, muutamalla kympillä saa koko sahan varaosat. Ei tosin Tilhiin mitään osia tarvitse, jos ei itse riko.

    Tolopainen Tolopainen

    Rautahevossa ei ole kuin yksi vika, se on kallis. Minulla on mönkijä metsäkärry yhdistelmä askarteluihin , maksaa kolmanneksen rautahevosta, eikä silläkään yhdistelmällä mitään metsässä tee. Joskus hankikeleillä ajanut vähän rankoja.                                                                                                              Puita ei kannata käsipelillä vääntää, kun voi istua lämpimässä hytissä ja siirtää muutaman tonnin puita minuuteissa. Miksi mennä työläämpiin ja tehottomampiin tapoihin, traktori meneealle 3m puuvälistä ei mitään ongelmia tule ens harvennuksilla.

     

    Tolopainen Tolopainen

    Kyllä siellä metsätöissä yleensä järkeä käytetään, vaikka ei viitsi kaikkia yksityiskohtia kirjoittaakaan, tietenkin puusta karsitaan oksia , kun tullaan tyvelta traktorille päin.

    Miten muuten onnistuu motolla tuollainen, että kaataa ylispuut ajouralle, että säästyisi alikasvos jyräämiseltä. Hidastuuko työ paljonkin, jos koneella joutuu tarttumaan runkoon latvapäästä.

    Tolopainen Tolopainen

    Niin motolla ei onnistu, että kaataa 20m tiestä olevevan puun tiellepäin ja nykäsee latvasta kuormaajalla kärryn viereen ja karsii kja katkoo siinä yhtään taimea ei yleensä katkea tai jos kuormaajalla ei ylety vetää kuormaajaan kiinitetyllä vaijerilla.

    Tolopainen Tolopainen

    Taimikoita on metsäteiden varsilla ja kauempana oleville menee pysyvät ajourat ja lisäksi monilla on valmis ajoura keskellä, eikä niiden leveys yleensä ole kovin suuri.

    Ei ole mikään ongelma hakea traktorilla ylispuut pienestä taimikosta, jota ei ole harvennettu, siellä on ylimääräisiä taimia, jos muutama jää alle luonto korjaa.

Esillä 10 vastausta, 22,431 - 22,440 (kaikkiaan 22,802)