Käyttäjän Planter kirjoittamat vastaukset
-
Ei muutu meno:)
En ajatellut, että taimikkoalaa päivitettäisiin reaaliaikaisesti hirvikantaa varten, mutta voitaisiin ottaa huomioon karkea trendi. Pääasiallinen talviravintoresurssi on huvennut ainakin kolmanteen osaan hupenee edelleen, jotain senkin kuuluisi vaikuttaa hirvitiheys tavoitehaarukan yleiseen ylärajaan. Kaikki ovat siitäkin yhtä mieltä, että metsäpinta-ala pitäisi olla tihyeslaskennassa, mutta sitä ei oteta käyttöön, koska se vähentäisi hirvimäärää.
”Suorittavan portaan” reviirillä Petäjävedellä ainakin kaikki on mennyt poskelleen, kanta on arvioitu väärin ja lupia anottu liian vähän:”
Mistäs Planter niin päättelee ?
Kun luin läpi kaikki MTK:n Metsävaltuuskunnan puheenjohtajan, Petäjäveden ison pojan hirvikannanotot, niin huomasin, että ”suorittavan portaan Rhy:n tilanne onkin jotain muuta, kuin on annettu ymmärtää, Motto ”älä ammu tänä syksynä hirveä, jonka voi ampua seuraavan syksynä” on purrut tehokkaasti. Kanta on paisunut ylisuureksi.
”Tämäntalvinen hirvikanta on reilusti tätä tavoitetta korkeampana, koska kanta-arviossa epäonnistuttiin vuosi sitten eikä pyyntilupia anottu riittävästi. Pohjoisessa Keski-Suomessa talvehtiva hirvikanta on laajasti yli neljä hirveä tuhannella hehtaarilla. Ylisuurta hirvikantaa indikoivat metsävahinkojen lisäksi myös lisääntyneet liikennevahingot.”
Mikko Tiirola
Metsävaltuuskunnan
puheenjohtaja, MTK r.y.
Petäjävesihttp://www.kotiseudunsanomat.fi/index.php/lukijalta/item/1244-vetoomus-hirviseurueille
Puuki. Päätehakkualojen / taimikkoalojen kehitystä tuli tutkailtua alla olevassa viestiketjussa. Ravintoresurssin suuruus pitäisi ehdottomasti olla mukana yhtenä hirvikantaa säätelevänä tekijänä. Sitä ei kuitenkaan oteta mukaan, vaikka asia tiedetään ja ymmärretään, sillä se ohjaisi kantaa pienemmäksi.
No nyt löytyi ratkaisu. Suomalaiset tutkijat ovat onnistuneet valmistamaan sähkön avulla hiilidioksista proteiinia. Eikun aurinkopaneelien perään sähköllä toimiva proteiinimylly, joka tuotaa nyhtöhiilidioksidia. Nälkäinen ja ylikansoittunut Afrikan kansa syö ylimääräisen hiilidioksidin pois!
Eli metsästäjät eivät halua kaataa hirviä, mutta tyrkyttämällä lupia heitä yritetään pakottaa siihen?
Ei taida löytyä seuratasolla anomus/myöntö suhdetta mistään julkisista lähteistä. ”Niillä mennään” kommentista voisi tietysti tehdä johtopäätöksiä.
”Suorittavan portaan” reviirillä Petäjävedellä ainakin kaikki on mennyt poskelleen, kanta on arvioitu väärin ja lupia anottu liian vähän:
http://www.kotiseudunsanomat.fi/index.php/lukijalta/item/1244-vetoomus-hirviseurueille
Uskon kyllä, että paikallinen seura osaisi homman, jos sitä ei kahlittaisi luvilla. Kun hirviä on paljon, niitä ammutaan paljon, jos hirviä on vähän, niitä ammutaan vähän. Kanta säätyisi automaattisesti, eikä metsästäjillä kuitenkaan olisi intressiä ampua hirviä ”sukupuuttoon”.
Viime syksykin meni plörinäksi, kun hirviä oli paljon ja lupia liian vähän, järkevä toiminta oli estetty riistahallinnon taholta. Hullua!
Varsinais-Suomessa on kyllä kasvatettu lupamäärää kolmatta vuotta peräkkäin, pitää paikkansa. Mutta sitä ennen niitä vähennettiin neljä vuotta peräkkäin. Tulos on se, että hirvimäärä kasvaa jatkuvasti ja hirviä oli näin paljon viimeksi vuonna 2001, eli aivan liikaa.
Koko Suomen hirvimääräkin on kasvanut 6 vuotta putkeen ja niitä on liikaa.
Mitä haittaa sirpalealueen metsästyksestä on ja ketä palvelee tällainen vaatimus? Eri oikeusasteissa on käsitelty tapauksia, joissa hirvi on ammuttu alle 1000 ha alueelta, lupa-asiat ja muut ovat olleet kunnossa. Onko tässä tapahtunut suuri rikos, jonka puimiseen kannattaa käyttää yhteiskunnan varoja?