Käyttäjän Petkeles kirjoittamat vastaukset
-
Silti paras päivätuotos on sillä verkkasen näkösesti ja ilman kulmikkaita liikkeitä etenevällä sahurilla, jolla risut kaatuu linjoissa kun luoko samaan suuntaan. Nuilla sankareilla on ainaki olkapäät korvissa kun syksyyn asti pääsevät.
Ootteko te kaikki kännissä vai tahallaan sekasin?
Porukalla on kyllä lahjakkaasti näiden infobrosyyrien hyvätapaisen käyttäytymisen ohjeistukset ja lait sekaisin. Alan ammattilaisena suosittelen lämpimästi tutustumaan siihen mitä asioista oikeasti on säädetty tai jätetty säätämättä.
”Jokamiehenoikeutta ei ole Suomessa laissa määritelty, vaan jokamiehen oikeuksiin kuuluu se, mitä perinteisesti on pidetty kohtuullisena ja mitä ei ole laissa kielletty.”
Jokamiehenoikeuksista muistutettakoon taas, että kyseessä on kokoelma toimintoja joiden laillisuus perustuu siihen, ettei niitä ole erikseen kielletty missään. Sille ei siis ole omaa suoraa lainsäädäntöä, kuten ei myöskään nenän kaivamiselle yleisessä vessassa. Jokamiehenoikeuksiin toki viitataan useissa lakiteksteissä, koska kyseessä on tunnettu käsite.
Metsätalousmaan taimikko on maastoa ja siinä saa liikkua vapaasti, mikään laki ei kiellä tätä. Maastoliikennelaki tietysti rajoittaa liikkumisvälineen valintaa. Jalan tai hevosella liikkuvan ainoana lainsäädännön reunaehtona on, ettei tällöinkään saa aiheuttaa vahinkoa tai haittaa toisen omaisuudelle. Tästä syystä taimikossa ja pelloilla liikkumista pidetään usein kiellettynä, sillä se ei helposti onnistu ilman vahingonaiheuttamista.
Aina olen laittanut, oli hankinta tai pystykauppa.
Kymmenen pisteen vihje: Tämä kasvi kertoo usein maanviljelyskulttuurista ja lehmien metsälaidunnuksesta.
Pahimpia on saanu kepin kanssa ajella pois. Kunnostusojitusta tekevä kaivurikaan ei pelota.
Ota ensin pois ne mutkaiset ja sitten viereiset, enkä usko että senkään jälkeen tulee arvokasvua ajatellen tarpeeksi harvaa jälkeä 🙂
Jotkut ottaa tämänki asian lunkimmin.
Pari viikkoa sitten kävelin Etelä-Suomessa useamman hehtaarin pellonmetsityskuusikossa, jonka ilmeisesti mo oli harventanut tässä kesäkuun lopulla. Latvakasvaimista oli juuri ja juuri ehtinyt nestejännitys kadota. Oli vielä erityisen tyvekkäitä runkoja ja sitä kautta melkoisen leveitä kantoja, juurikäävän torjunnasta ei merkkiäkään. Kirsikkana kakun päällä puutavaran ajo mönkijällä hirvittävän ahtaiden taimirivien välissä, eli käytännössä jäävien puiden juurten päällä. Varmaan joku palstalainen.
Poljen heinän jaloilla. Koreografiaan kuuluu sulavat sivuaskeleet taimen ympäri. Viikatteen tai vastaavan käyttö tuntuu pöljältä, koska käsien lihakset väsyvät puuduttavassa työssä jo tuntikausia ennen kuin jaloissa alkaa edes tuntua. Niitetty heinä kasvaa todella tehokkaasti takaisin, kun taas poljettu osittain kuoleutuu ja haittaa uuden heinän nousua.