Käyttäjän Petkeles kirjoittamat vastaukset
-
Joissain terissä on musta pulverimainen pinnoiten joka manifestoi itsensä tummina jälkinä kannoissa ja raivaajan vaatetuksessa kunnes kuluu käytössä pois. Todella ärsyttävää saastetta.
Aikoinaan hyvin huonohermoinen metallityöukko teroitti nuppiini että kappaleen työstö tehdään aina kiinteää tukea vasten.
Näillä opeilla raivaussahan terä on ollut aina kantoa ja moottorisahanterä pöllipinoa vasten kun teroittelen. Puruhammasta madallan vain laippa kiinni viilapenkissä.
Tilheissä on kevytkäynnistysmekanismi, hyvä kiihtyvyys jopa m-tronicilla jos ei läträä tyhjäkäynnillä ja kaasuvaijerin voi tietysti voidella (jotenkin meni ohi tämä vaijeri heitto)…
Muistelen että YLE uutisoi tästä samasta tapauksesta jo alkusyksystä.
Tapauksen kronologiassa askarruttaa se, että tilakauppojen esitetään perustuneen puunostajan kertymäarvioon. Jos näin todella on, melko monta asiaa on mennyt selälleen.
Aika herkkään ainaki 460ssä jumittaa itse vaijerimekanismi. Ei tarvi paljon ahdistaa niin ei palauta kaasua. Purin koko shaissen ja laitoin joka kohtaan lukkosulaa.
Parhailla ne viilat kestää vuosia kun keräävät vaan ruostetta. Minulla viilat menevät sujoiksi kokojärjestyksessä, vaikka joskus nohevana vetäsee teräsharjalla kunnostuksen.
Pikkutilhiin sopivat 4 mm viilat menee tosiaan nopeasti umpeen. Jos sahaa vaatimattomat 4 tankkia enskassa per päivä, saan ainakin minä kesken viikon laittaa uutta. Isomman sahan 4,8 ja erityisesti raivaussahan 5,5 mm kestävät isommalla käyttömäärällä selvästi pitempään.
Niskasuojallinen kypärä, dimeksin sadevaatteet ja alle villainen aluskerrasto. Käteen päällystetyt hanskat ja reppuun vaihtohanskoja. Tauot luokkaa viilaus, tankkaus, banaani/leipä, vichy. Ei tule kylmä eikä hyväkuntoiselle varsinaisesti hikikään.
”Niinpä olikin, parhaaksi valittiin Dolmarin valjaat, eikä…”
Ei ihan vieläkään osunut tauluun. Dolmarin valjaat todettiin hyviksi, mutta husokin valjaat markkinoiden parhaiksi.
Lumi on se pahin riski. Jos hötyä on enemmälti, se jää mättään maamassan alle säilöön kuin ensilumenlatujen tekoa odottamaan.
”Mikä on mielestäsi tämän numeron kiinnostavin artikkeli? Kysely löytyy nyt kätevästi kirjoittamalla osoitteeksi http://www.metsalehti.fi/kysely”
Tuntuu että tuon kyselyn löytyminen on muuttunut kerta kerralta vaikeammaksi ja enää se ei kyllä onnaa ollenkaan 🙁 Sivuilta ei löydy linkkiä millään ja suoralla osoitteella tulee uudelleenohjatuksi jonnekki menneisyyteen. Apuja?