Käyttäjän Perko kirjoittamat vastaukset
-
Termiikkiä on vaikea nähdä mutta olette sen havainneet taivaalla olevista poutapilvistä noin 1500 m korkeudella. Pilvet joiden alapuli on lievästi ylöspäin kupera on termiikin aiheuttama tiivistymä. Siellä istusaukossanne täysin tyynellä säällä käy tuulen nuhahtus niin silloin lähtee ilmakupla ylös ja voi nostella eväpareitakin taivaalle.
Syöksyvirtaukselle tarvitaa lämmin alkusade ja kehittynyt korkea ukkospilvi. Siitä syntyy ”höyrykone” super termiikki, se onkin jo toinen juttu. Alku lähtee siitä kun helpoiten irtoava kupla valkkautuu paikasta jossa pintatuulelle on mahdollisuutta. Sellainen on esim aliskasvillisuudesta puhdistettu metsä. Laikon kankaalle jäi nauhoja joissa oli aliskasvillisuus paikallaan ja on edelleen.
Perko 15.3.2020, 13:38Timpalla onneksi oli vakuutus!
Perko 15.3.2020, 13:24Timpalle : Entisaikojen osaajissa ei ole moitteen sijaa. On kuitenkin jälkikäteen havaittu että on aikamoisia nilkkijäkin joukossa joilla on ollut vai tavoitteeena omaetu ja hallinnointi uskomuksia myöten. Moneen silloin tuomitun asiaan voi edelleen sanoa puolustukseksi ” Se pyörii sittenkin”. Oikeaoppiset polttivat parimiljoonaa noitaa Euroopassa roviolla 300 vuotta ja vielä 1700 luvullakin. Siltä ajalta metsäoppaatkin voisit heittää roviolle!
Minä ihaillen seuraan parikyppisiä neitokaisia eikä tulis mieleenkään grillaaminen.
Perko 15.3.2020, 12:44Se on sään aiheuttama metsän tuho. Sen selityksen olen ekakerran kuullut Lea Saukkoselta vuosia sitten. Jos super siinä häiritsee niin vaihda siihen oma selityksesi. Myrkyn jälkiä on tutkittu ja niistä on vertailevaa tietoa jotka tukevat omaa havaintoani. Onkos siinä mitä pahaa jos jonkin asian tietää.
Perko 15.3.2020, 12:26Sääasiassa voit ottaa yhteyttä Ilmatieteenlaitokseen, sitten jos on enemmin kiinnostusta termiikeistä niin Lentosääoppi on hyvä opiskella. Suosittelen!
Perko 15.3.2020, 12:22Mauri-myrsky teki ensimmisen jatkuvankasvatuksen kohteen jossa on nyt selluksi sopivaa mäntytaimikkoa!!
Perko 15.3.2020, 11:59Mielenkiintoista, on jo harkittu myrkytyksiä, tuomittu taloudellisempi valikointi puunmyyntiin.
Juu sitten, Timmppa Sinua arvostan suuresti kokemuksen, myös ikäsi puolesta ja kaikki kunnioitus vahemmillesi. Minä en vertaisi heitä työn sankareihin vaikka olivat ahkeria ja tunnolisia lainkuuliasia kansalaisia. On todella hyvä kun on ollut myytävää ja olet jaksanut kamppailla kovissa olosuhteissa.
Totta puhut, pakollisten aukkojen hoitoon ( avojuuret) ei juuri muita vaihtoehtoja ollut. Kohtalomme oli, 1950-luvulta lähtien pakotettiin ilman tutkimuksellisia perusteita metsänomistajat käyttämään avohakkuuta. Heille ei annettu muuta vaihtoehtoa. Jatkuva kasvatus estettiin lain mielivaltaisella tulkinnalla. Karjalaista lainaten ”me oomme sankareita kaikki”
Työnsankari nimitys tuli Suomeen SNT:sta . ”(Stahanovilaisuus oli Neuvostoliitossa Stalinin kaudella 1930-luvulla luotu työjärjestelmä, joka sai nimensä Ukrainan SNT:n Luhanskin alueen Kadijivkassa työskennelleen kaivosmiehen Aleksei Stahanovin mukaan. Järjestelmän avulla pyrittiin nostamaan työtehoa maassa.
Sään rajuus on haitta kohteissa joista aluskasvillisuus on tuhottu. Nähtiin, että alaharvennetttuihin kohteissin iskeneet virtaukset pyyhkivät kilomerien leveydeltä maahan taimikkoa. Virtaukselle sopivia paikkoja ovat puistomaiset kaupunkimetsät, hautausmaat ja isännän säästämät vahvat tukkimetsät. Muutama vuosi sitten Rautjärven kohdalla 6- tieltä oli selvä havaintokohde.
Kuuman sään jaksona kehittyvä ukkosrintama muodostaa alaharveenetussa kosteasta puustosta supertermiikin siihen syöksyvirtaukset puhaltaa tilalle kylmmää ja tekee laajalti selvää. Ero on moninkertainen eri-ikäisen hyväksi. Korjaukseksi sopii pohtia millä sen estää.
Meissä ahneuden allakin elää luononsuojelija. Rachel Carson varoitti ihmiskuntaa ”Hiljaisesta keväästä” Kävelin eilen ”oikeaoppisessa kuusikossa” ei näkynyt ei kuulunut lintuja. Muistui mieleeni Mekong- suisto ja ylemmätkin Laosin jokivarret emppiirisellä tutkimusella jok’ikisen linnun hävinneen. Apulaiseni vahvisti tuloksen. Vietnamin myrkkylevityksistähän oli jo yli 50 vuotta. Meillä on kuitenkin karhunsammalta. Se ei kuulu metsän luokituksiin voin olla väärässäkin. Puukin mukaan se on ongelma ja jos on niin miksi se on levinnyt metsiin haitaksi?P.S . Arvometsän ja Timo Pukkalan yhteystiedot varmaan löydätte ja sieltä luulen löytyvän muuhunkin ongelmaanne ratkaisun. Kannattaa kysellä ! Minulla ei ole valitettavasti kysymäänne ratkaisua.
Perko 14.3.2020, 19:01Onko istutustaimet syntyneet ehkä mistä jos eivät siemenistä?
Perko 14.3.2020, 18:51Ensimmäisen virheen jälkeen pitää paikata seuraavalla Kemeran rahalla. Kertaus; Virheet ovat niitä joihin tarvitsee Kemeran apua.
Timppa 70 vuotta kun menneestä selvittelet niin saattaa joku ilmetä. Minulla on useampi palsta jossa lakivoimaiset viisaat mellasti ja tuhosivat valmista nuorta metsää. Minulle siitä tuli kohtalaiset tappiot ja vaivat palkaksi. Leppoisaa lauantaita.
Perko 14.3.2020, 16:22”Metsänhoitopalveluita tarjoavat hyötyvät siitä, että metsässä tehdään paljon toimenpiteitä. Mitä enemmän on tekemistä, sitä enemmän metsänhoitoyhdistykset saavat tuloa. Kyse on työpaikoista.
Valvonta- ja neuvontaelin Metsäkeskus saa ison osan tuloistaan juuri metsähoidollista touhukkuutta edistävien Kemera-tukien hallinnoinnista. Mylly pyörii, sillä yksityiset hakevat tukirahaa niin taimikonhoitoon kuin pienpuun keruuseenkin.
– Maksetaan valtion tukia viljelymetsätaloudelle.” T. Pukkala Kaleva lehdessä
Samaa puuhastelua on hirvenhoito, ei tarkoistustakaan saada hallintaan!