Käyttäjän Panu kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,741 - 1,750 (kaikkiaan 1,955)
  • Panu Panu

    Ööh, kyllä Venäjän sotahimo ja Nato-kysymys kuuluvat tän keskustelun aiheeseen 100x enemmän kuin Uutisvuoto.

    Panu Panu

    Venäjähän on käynyt tätä hybridisotaa Suomeakin vastaan jo jonkin aikaa, esimerkkinä venäläisten lasten huostaanotosta Suomessa nostettu kohu. Viimeisimpänä tämä:

    ”Venäjän turva­neuvoston Patrušev: Revanssihenkiset suomalaisjärjestöt aktivoituneet”

    http://www.hs.fi/
    ulkomaat/
    a1426740694939

    ”Vaikka järjestöt ovat Suomessa varsin pieniä, ne nousevat Venäjän julkisuudessa säännöllisesti esiin.”

    Vastaavaa tullaan näkemään varmaan myös jatkossa. Tavoitteena on tietenkin saada Venäläisten enemmistö ajattelemaan, että Suomi on paha ja kohtelee Venäläisiä huonosti tai jopa aikoo hyökätä Venäjälle palauttaakseen Karjalan. Silloin ”apuun” lähteminen tai ”Karjalan puolustaminen” on luonteva ratkaisu, jolla kansan tuki.

    En oikein näe muuta ratkaisua tähän kuin Nato-jäsenyys.

    Panu Panu

    Katsoin myös kerran RT:tä. Se oli sitä aikaa kun Putin vielä valehteli, että heillä ei ole sotilaita Krimillä (muualla kuin tukikohdissa).

    RT:n toimittajat kiersivät Krimillä etsimässä Venäläissotilaita. He löysivät vain itse tehtyihin kypäriin sonnustautuneita resupekkoja, jotka kertoivat olevansa (ja varmasti olivatkin) paikallisia. Samaan aikaan länsimedian levittämät kuvat näyttivät uusinta tekniikkaa kantavia tunnuksettomia sotilaita korvanapeissaan ja yhdenmukaisissa univormuissaan.

    Panu Panu

    HEH! Onkohan tämä taas ”only in Finland”-tapaus. Korvaukset menevät valtiolle ja rahat (puut) menettänyt ei saa mitään.

    EDIT: Näköjään tuossa on oikeuden päätös kahdesta eri asiasta. Ensin:

    ”Kouvolan hovioikeuden antaman tuomion perusteella isän olisi pitänyt maksaa adoptiotyttärelleen lähes 320 000 euroa metsän ylihakkuiden vuoksi.”

    Tämän jälkeen isä on hävittänyt/piilottanut rahansa ja saanut siksi tuomion velallisen epärehellisyydestä. Siinä tuomiossa tuomittiin maksamaan valtiolle tuo summa. Eli ilmeisesti hänen pitäisi nyt maksaa 320K sekä tyttärelle, että valtiolle!

    Panu Panu

    Kyllä sen täytyy olla juuri noin kuten Taneli sanoo. Isä on hakannut enemmän kuin hänellä on ollut oikeus:

    ”Kouvolan hovioikeuden antaman tuomion perusteella isän olisi pitänyt maksaa adoptiotyttärelleen lähes 320 000 euroa metsän ylihakkuiden vuoksi.”

    Panu Panu

    Ihan hauska nähdä rehellistä punalipun heilutustakin täällä Miisun toimesta. Tuista samaa mieltä!

    Panu Panu

    Mistäs lähtien se m3-määrän maksimointi on ollut minkään osapuolen tavoite?

    Siihen suosittelen kontortamäntyä, hybridihaapaa, energiapajua sekä täydellistä hoitamattomuutta.

    Panu Panu

    Yksittäinen MO voi tietysti käyttää tukia laskelmissaan. Mutta jos laajemmin halutaan laskea jonkun touhun järkevyyttä niin ei kannata kuvitella, että tukirahat putoavat meille avaruudesta.

    Panu Panu

    Bisnesmies Sipilä on ilmeisesti osannut hyödyntää tilanteen:

    ”Puheenjohtaja Juha Sipilä keräsi aikoinaan kymmenien miljoonien eurojen potin haja-asutusalueen jätevesiasetuksella luoduilla pakkomyyntimarkkinoilla.”

    https://www.suomenuutiset.fi/
    sipila-kerasi-paskalain-turvin-kymmenia-miljoonia-oinonen-korvaa-aiheuttamasi-vahingot/

    Panu Panu

    Kokoomus lupaa tällä hetkellä eniten leikkauksia Stubbin suulla eli sen Hetemäen 6mrd. Siihen ei tietenkään päästä mutta kaikki on kotiinpäin.

    Hommahan toimii niin, että leikkaukset on tehtävä heti vaalien jälkeen ja tämä on varmasti jokaisen puolueen tavoite. Neljän vuoden päästä kukaan ei muista kuka leikkasi ja mitä, joten silloin on mahdollista taas saada äänet myös mulle-kaikki-muiden-rahat-äänestäjiltä, joita suurin osa taitaa ollakin.

Esillä 10 vastausta, 1,741 - 1,750 (kaikkiaan 1,955)