Käyttäjän Ola_Pallonivel kirjoittamat vastaukset
-
On niitä vaihtoehtoja silti kehitettävä, tuota nykyistä tavaraa kun ei loputtomiin voi maan alta pumpata.
Ja itse olen enemmän huolissani siitä, mitä se öljy aiheuttaa omilla reisillä.
Ola_Pallonivel 5.10.2017, 11:31En kyllä tekis johtopäätöksiä sen mukaan, mikä vuosimalli on esilläolevassa sahassa tyyppikilvessä merkattu. Ne samat sahathan siinä on esillä niin kauan ku malli on myynnissä. Muutama viikko sitten ostin Motonetistä tunkin. Esillä olevat mallit oli kiinni telineessä, mukaan lähti avaamaton paketti.
Ola_Pallonivel 4.10.2017, 16:14Maaseudulla asenteet muuttuu hitaasti, on tullut huomattua. Esim. jätteestä ei haluta maksaa, tai vesien suojelu on turhaa. Jotkut purkaa asbestia itse, kun niin on tehty ennenkin. Sama koskee jäteöljyä. Sen voi toki viedä kierrätykseen ilmaiseksi, mutta tieto leviää hitaasti.
Ola_Pallonivel 2.10.2017, 22:32Tuo vuosimallin 1997 Jonsered ei kyllä tykännyt EKO öljystä. Bensalla huuhtelu ja Viimaa säiliöön, ni rupes taas toimimaan. Stihl toimi tuolla EKO:lla OK.
Ola_Pallonivel 28.9.2017, 21:56Hinta kohdillaan. Huskyn sivujen mukaan XPG 599€ kampanja on vuoden loppuun asti voimassa. Ei kiirettä ostoksille, ku nyt ei oo sahalle tarvetta.
Ola_Pallonivel 25.9.2017, 23:21Oon minäki 90-luvulla jäteöljyä käyttäny, ku ei ollu paremmasta tietoa. Vaan ei kyllä tänä päivänä tulis mieleenkään. Enkä ois uskonu, että joku vielä jäteöljyillä lootraa.
Ola_Pallonivel 25.9.2017, 17:50Hyvä tietää. Vanha Jonsered 2045 lopetti öljyn syötön ketjulle, luulin moskaa olevan säiliössä. Pitääpä putsata ja kokeilla uudelleen perinteisellä öljyllä.
Ola_Pallonivel 25.9.2017, 17:39Minä ostin koekäyttöön EKO 100 ölppää pienen kanisterin. Kesällä OK, mutta ei varmaan talvikäyttöön sovellu. Ja kallista on. Ei oo nyt öljyn myrkyt reisillä.
Ola_Pallonivel 22.9.2017, 22:38Tuossa 250:ssä lähti kaasarin sisältä semmonen ”kuppi” irti. Tankkauksen jälkeen ei lähtenyt enää käyntiin, sitä ennen kävi huonosti. Oli kiinni liimalla ja vissiin tunnit tuli täyteen. Korjautin valtuutetulla alle 30€, uutta kaasaria ois saanu netistä tilattuna 50€.
Nyt tyhjäkäynti hummaa ylös alas, en meinaa enää korjata. Jossain ilmavuoto.
Ola_Pallonivel 22.9.2017, 22:1880-luvulla mm. muovit saattoi olla paljon kestävämpiä, kuin nykyään. Siihen aikaan ei kiinnitetty myrkkyihin huomiota. Eikä ollut ”biohajoavaa” muovia.
Mulla on ollut Jonsered 2045 vuosimallia -97 varasahana. Kymmenen vuotta vanhana siinä rupes muovi hajoamaan käsiin, niin sillon ostin tuon Stihl 250 mallin. Elettiin vuotta 2009 ja saha maksoi muistaakseni 399€.