Käyttäjän Ola_Pallonivel kirjoittamat vastaukset
-
Kyllä on turpeen aika mennyt ohi, vaikka se monelle on vaikea hyväksyä.
Itse yhden kesän suolla työskennellyt ja nähnyt, mitä se on. Ei kyllä ole vesiensuojelu ykkösenä mielessä, ja ihan tarpeeksi on humusta vesistöissä jo nyt. Työllistäähän se muutaman ukon, mutta joutavat hoitamaan risukkoja tulevaisuudessa. Ei tarvi metsureita Virosta asti kuskata, vaan työllistää sitä maaseudun väkeä.
Seuraavaksi saisi laittaa maajussien vesiensuojelu tarkempaan syyniin. Kun esim. keväällä katselee tulvivia peltoja, niin näpertelyä on turvehomma siihen verrattuna. Valuu melkoinen määrä ravinteita vesistöihin.
Ola_Pallonivel 16.9.2020, 08:25Siinä varsinainen ammattilainen. Kuka palstalaisista tunnustaa sahaavansa?
On tekstiilit viimesen päälle, mutta toimintaa voisi ehkä hieman parantaa.
Ola_Pallonivel 15.9.2020, 11:29Sopikaa ne laanipaikat samalla, kun tarjousta tai kauppaa teette.
Ola_Pallonivel 14.9.2020, 13:57Mitään en ymmärtänyt RR:n tekstistä. Olenko ainut?
Ola_Pallonivel 14.9.2020, 11:22Näin juuri kuten Timppa täydensi. Ja taisi olla muutaman kymmenen hehtaarin läntti, siis viherpesua parhaimmillaan.
Ola_Pallonivel 14.9.2020, 11:01Ei ole hysteriaa, jos MHY varoittaa männyn istutuksesta. En uskonut varoituksia, vaan istutin mäntyä. Melkein kaikki istutetut männyt syötiin alle vuoden aikana istutuksesta. Onneksi kyseessä on alle hehtaarin läntti, osa isompaa aukkoa. Osa aukosta nousee kallioiselle rinteelle ja siellä on liian kuivaa kuuselle. Nyt Tricolla pelastetaan loput männyt, mitkä pystyy. Osa syödyistä taimista näyttäisi toipuvan, ihme kyllä.
Ola_Pallonivel 14.9.2020, 09:55Taloustaidon jutussa esiteltiin vaihtoehtoja, ei nostettu yhtä vaihtoehtoa muiden edelle. Esiteltiin myös vaihtoehto metsien vuokrauksesta hiilinieluksi (toteutunut lapissa), pakurikääpän viljely ja suojelu korvausta vastaan.
Tapion tavoitteena on saada ilmastokestävyys osaksi metsänhoidon suosituksia vuoden 2023 loppuun mennessä.
Ola_Pallonivel 13.9.2020, 22:23Uusimmassa Taloustaito lehdessä 8/2020 vertailtiin jaksollista ja jatkuvaa kasvatusta. Yllätyin, kuinka paljon jatkuvan kasvatuksen riskejä tuotiin esille. Jos jotain pitäisi jutusta tuottoon liittyen kiteyttää, niin tässä.
Jatkuvan kasvatuksen tuottoa pienentävät korkeammat korjuukustannukset ja tukkipuusta saatu alempi hinta.
Mm. edellä mainituista syistä jatkuvan kasvatuksen kuusikoissa puun kasvusta menetetään kuutioissa laskettuna 15-25 prosenttia metsän kiertoaikana, kun kasvua verrataan jaksollisen kasvatuksen kuusikkoon.
Ola_Pallonivel 12.9.2020, 01:33Pertti peräreikä taisi aiemmin vikistä, kun naapuri hakkasi puita rajan väärältä puolelta. Nyt naapuri liikuttelee rajapyykkejä. Kuka uskoo näitä juttuja?
Ola_Pallonivel 11.9.2020, 18:14Meillä on leveyttä 10 metriä, ojat molemmilla puolilla.
Ja 10 metriä on tällä hetkellä mitattuna ojan pohjalta, eli todellisuudessa yli 10m.