Käyttäjän MJO kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,411 - 2,420 (kaikkiaan 3,192)
  • MJO

    Kyllähän jätkä ja Jean S. oikeassa ovat. Jos kauppakirjassa ei rasitteena ole metsästysvuokralaista ei sellaista kyllä tule kaupan jälkeenkään automaattisesti. Kyllä seura on velvollinen sopimusta hakemaan. Tai sitten ei metsästä, ei edes harrastellen.

    Ei men jesse noin. Sopimus jatkuu automaattisesti, ellei uusi omistaja sitä irtisano tai tee uutta sopimusta. Mistä metsästysseura saa edes tiedon kiinteistökaupasta, ellei uudelta omistajalta tai myyjältä?

    Ei seuroilla ole pääsyä kiinteistörekistereihin, eikä niitä kukaan ala jatkuvasti käymään läpi milloin omistaja on vaihtunut mistäkin kiinteistöstä ja mikä tila on lohkottu jne..

    MJO

    Ajo ei saa jatkua luvattomalla maalla, mutta toki ne saa kävellä jokamiehen oikeudella kenen maalla tahansa. Eli ajo pysäytetään rajalle ja siirrytään luvallisellemaalle, jossa järjestäydytään uudelleen ajoketjuksi. 

    Siirtyminen luvalliselle alueelle toimii ajoketjuna ihan samalla tavalla, kuin luvallisella alueellakin. Ei hirvi huomaa siinä mitään eroa, vaikka ajoketjuna toimiminen vaihtaa nimeksi siirtymiseksi.

    Turhaa saivartelua.

    MJO

    Eli ei se ajoketju saa ajaa vuokraamattomalta alueelta.

    Tarkoittaako pikkutukki seuraavaa. Jos metsästysalueen katkaisee keskeltä 5 km pitkä ja 50 m leveä kiinteistö, jota ei ole vuokrattu metsästysseuralle. Niin ko. 50m leveää kiinteistöä ei ajoketju saa ylittää?

    Älä naurata.

    MJO

    Kyllä minä ainakin tolopainen tunnen useita, jotka vetävät kohtuu suuria asuntovaunujakin automaattivaihteisilla ilman mitään ongelmia. En minä ainakaan keksi mitään ylivertaista etua manuaalilla vetämisessä.

    Eikä laatikon öljynvaihto maksa maltaita ( satoja euroja). Eikä vaihtoa edes tehdä kovin useasti.

    MJO

    Kyllä metsästysoikeus siirtyy ja jatkuu automaattisesti, mutta uusi omistaja pystyy sen irtisanomaan. Ei minun metsätila kaupat ainakaan siitä jäisi kiinni.

    MJO

    Minulle on ihan sama istuvatko metsästäjät tulilla, jos myönnetyt kaatoluvat hoituvat. Tuskin ne tulilla istuvat päättävät haettavien lupien määristä.

    Täällä ainakin RHY kaikki luvat haentaan ns. yhteisalueena. Yhteensä n. 600 lupaa. Eikä siinä 1000 rivi metsästäjältä kysytä yhtään mitään.

    MJO

    Ammattilainen ei mene vuokraamattomalle maille ajamaan hirviä aseettomanakaan koska se on laitonta !

    Miten niin laitonta? Läpikulku kuuluu jokamies oikeuksiin.

    MJO

    Toki pimeällä mutta entäs päivällä? Eihän tuo kait ainakaan häikäisyongelma lie.

    Aiheuttaa tulkinta ongelmia. Mikä on pimeä ja mikä ei.

    Kun ei saa käyttää vastaantulijan kohdatessa, niin on helppo tulkita sääntöä.

    MJO

    Mikset vertaa Anton saharaan? Sahara on ainakin kymmenkertainen suomeen verrattuna, eikä ole yhtään hirveä. Pitävätkö scorpionit hirvikannan kurissa?

    Venäjä on 54 kertainen kooltaan Suomeen, muttei hirviä elä jäämereltä kaspianmerelle koko venäjän alueella.

    Onko venäjän puunkasvukin sitten 54 kertainen? eipä taida olla.

    MJO

    Älä Jari pilaa jessen iloa. Jesse on tuijottanut pelkkää kuutiotilavuutta. Vähäiseen tehoon kun lisää hitaan kiihtyvyyden ja alhaiset maksimi kierrokset, niin siitähän suorituskykykin selviää. Tuskin vääntökään on kummoinen.

    Hidas mutta laiska.

Esillä 10 vastausta, 2,411 - 2,420 (kaikkiaan 3,192)