Käyttäjän MJO kirjoittamat vastaukset
-
Jos vasoja ei löydy , peli loppuu tähän . Loput luvat on kiintiöity käsittämään neljä vasaa ja yksi aikuinen naaras .
Suorittavalla on kummia kiintiöita. Ei mitään naaras/uros lupia ole edes olemassa. Jos naarasta ei löydy, niin jätättekö luvan käyttämättä, vai ammutte uroksen. Vai onko vara valita?
MJO 24.11.2017, 10:49“Jos hirvikannan koko on maanomistajalle niin tärkeä , hän liittyy hirviporukkaan ja ampuu liiat pois.” : )
Näin teenkin, mutta lisenssit loppui taas kerran kesken. Viimeiset kaksi ammuttiin 10 eläimen tokasta.
MJO 20.11.2017, 18:56Missä Tornatorin metsät sijaitsevat? Pohjoissuomessa keskihinta on varmasti alhaisempi, johtuen matalammasta tukki prosentista.
MJO 20.11.2017, 14:39Omistaminen on tilapäistä, metsät ovat lainassa tulevilta sukupolvilta, viidenkymmenen vuoden kuluttua näistäkään omistajista tuskin kukaan omistaa mitään.
Ihan samalla tavalla se toimii kaikkien omistamisen osalta. Rakennukset, pörssiosakkeet yms.. Väliaikaista omistamista kaikki on.
Tätä toloppa kutsutaan elämäksi.
Ps. Ei elämää kannata hukata kadehtimalla tulevien sukupolvien perintöjä.
MJO 20.11.2017, 12:35Haavikoiden tuottokin näyttää jäävän n.30€/ha, vaikka teki hankintana ja sai koivukuidun hinnan, jos olisi myynyt pystyyn, tuotto olisi jäänyt 10€/ha.
Kannattiko toloppa hikoilla, jos hetaarilta sai 20e hankintalisää? Tarjoan metsistäsi 300e/ha. Tuon pitäisi olla tosi hyvä tarjous, sillä tyydyn 3% tuottoon.
MJO 16.11.2017, 13:14Ei viimeisen 15 vuoden istutukset tuossa tilastossa näy.
Jokainen voi myös tehdä mieleisensä johtopäätöksen.
Eiköhän yhteismetsän toiminnanjohtajalla ole ollut kohtalaisen hyvä tieto yhteismetsän tilasta?
MJO 15.11.2017, 13:57Gla:
Antonin mielestä meille avautuisi mahdollisuus tuottaa 200 miljoonaa kiintoa puuta vuodessa.
Ei meille mitään avaudu, vaan se mahdollisuus on jo.
Tietysti se vaatii rivakkaa taimikonhoito rästien purkamista, lannoitusmäärien kasvattamista, hoitohakkuita jne. Aika suurta määrää metsänomistajista ei taimikonhoidot nappaa, eikä sen enempää hirvikantakaan kiinnosta. Osa tietysti perustelee hoitamattomia kuusikoitakin hirvimäärällä, vaikkei hirvi edes tee tuhoja kuusikoissa.
MJO 13.11.2017, 08:38Suorittava:
Tuore esimerkki :Yksi mo-porukka /4 jäsentä . Pyyntilupia 7. Kaadettu tähän mennessä 1 vasa…
Meillä meni laskut lupien kanssa selaisin, niin aloitettiin laskeminen alusta.
MJO 13.11.2017, 08:20Vaikka itsekin kannatan hirvikannan puolitusta. Ei Anton tarvitse valehdella.
Ei puun tuotanto nouse 200 milj. kuutioon vuodessa, vaikka suomen kaikki hirvet hävitetään.
Mistä sä revit nuo satusi?
MJO 3.11.2017, 08:11Eiköhän sinne halukkaita ruhojen kerääjiä löytyisi, jollei ampujat itse vaivautuisi. Aikuisen ruhosta saa helposti yli 1500 ekua