Käyttäjän Ammatti Raivooja kirjoittamat vastaukset
-
Koivua on syntynyt paljon hoitamattomuuden seurauksena. Kyse ei ole siitä, etteikö meillä ole koivua vaan, että sitä pitäisi voimakkaasti hakata näiltä tiloilta missä hoitotöitä ja hakkuita ei ole tehty. Hakkaamattomuus on yksi suurimmista syistä sille miksi tuontitavaraa ei pystytä korvaamaan kotimaisella puulla. Hirvihulluus ei ole missään suhteessa näihin ongelmiin mitä hoitamattomuus aiheuttaa.
Mutta hirvenlihahan vähentää ruuan ulkomaista tuontia. Kaupoissa myydään uruguaylaista naudanlihaa 20e/kg joka voitaisiin korvata kokonaan kotimaisella hirvenlihalla. Turhaa niitä metsiä kasvattaa kun puusta on ylituotantoa, joten jotta metsästä saataisiin kaikki irti niin sitä voisi valjastaa enemmän ruuantuotanto omavaraisuusastetta nostamaan. Suomeen tuodaan 40 miljoonaa kiloa lihaa ja jos keskimääräinen tukkuhinta on vaikka 10e niin kaksinkertaistamalla hirvenlihasaalis, niin saataisiin 100 miljoonalla korjattua alijäämäistä vaihtotasetta.
Hirvi on kalliomaalausten yleisin eläin. Suomen asuttamisen kannalta hirvi on ollut tärkeässä roolissa ellei jopa elinehto.
Tänävuonna oon istuttanut kuusia 80% mäntyä 10% ja koivua 10%, josta omaan maahan 80%. Omaan maahan istutetun koivun ku jättää pois ni luku olisi 2% mikä on aika normaali jokavuos. Hyvältä näyttää.
Mikä oli hinta? Meinasitko uudistaa koivulle vai kuuselle?
Kymisavossa näyttäs koivu olevan 46 ja kuusi 56. Ehkä ne paiskaa kättä 50eurossa. Kotimaassa on kaikkien aikojen lama uusissa omakotitalo aloituksissa.
Just sellasta. Lasikuidulle vaihtoehto on hiilikuitu mutta se on miljoona kertaa kalliimpaa kuten sen jälkeen kevlarit ja muut komposiitti viritykset.
Siivet taitaa olla lasikuitua.
Tässä on hyvä esimerkki kaikille miten pitää tehdä jos jotain tosissaan haluaa. Paljon on niitäkin, jotka ei saa mitään muuta aikaiseksi kuin ruikutusta. Oli haapa hyvää bisnestä tai ei, niin ainakin sen kasvatus tuo omistajalle mielihyvää enemmän kuin jonkun muun kasvatus.
Oisko ne samat kaverit purkamaan, jotka jakso Lapissa vai missä varastaa ratakiskoja yli kilometrin.
No pitääkö sille mestarille sitten rakentaa sellasia rakennelmia mitkä ei kanna?
Omaa puutavaraa saa käyttää runkotolppana kunhan mestari leimaa ne niinkuin aina ennenkin. Tähän ei ce merkinnällä ole merkitystä koska kyse on lujuudesta. Ovi- ja ikkuna-aukkoihin on käytettävä lujuusluokiteltua tavaraa ja ylä- ja välipohjissa. Kattotuolit tulee nykypäivänä tehtaalta ja en tiedä saisko niitä tehdä.
Mitä mieltä rakennusvalvonnassa siellä oltiin? Täällä saa rakentaa ainakin.