Keskustelut Metsänhoito Vihreiden metsäpolitiikka

Esillä 10 vastausta, 3,071 - 3,080 (kaikkiaan 4,127)
  • Vihreiden metsäpolitiikka

    Merkitty: 

    VIHREIDEN POLIITTINEN TAVOITEOHJELMA 2019-2023. Tämä varmasti muuttuu vielä puoluekokouksessa 16.‒17.6.2018. Otteita ohjelmasta.

    – Lisätään METSO-ohjelman rahoitusta niin, että vähintään 10 % Etelä-Suomen metsistä on suojeltu.

    – Muutetaan valtion omistamat vanhat tai muuten arvokkaat metsät suojelualueiksi ja lopetetaan avohakkuut muuten kuin kestävän metsänhoidon kannalta välttämättömissä tapauksissa.

    – Metsätalouskäytössä olevien turvemaiden uudis- ja kunnostusojitukset muutetaan luvanvaraisiksi. Avohakkuista luovutaan turvemailla vesien- ja ilmastonsuojelun edistämiseksi.

    PS Metsälehden keskustelupalstan teemoista puuttuu metsäpolitiikka.

  • Metsäkupsa Metsäkupsa

    Pettyneenä täytyy todeta,että Pekka Haavisto on langennut metsäpopulismiin,vaikka luulisi jo tuossa iässä elämän realiteetit olisi omaksuttu.Ei vakuuttanut vaalitentissä,toimittajakin päästi helpolla.Oli niin unettavaa katseltavaa,että kesken jätin.

    tamperelainen tamperelainen

    Surkeinta Haaviston esityksessä oli,että ei osannut nimetä millä ne kaikki lupaukset rahoitetaan.Jotkut teinit voisivat hapuilla tuolla tavalla..

    Muutoinkin Haavisto antaa Vihreistä liian leppoisan kuvan.Siellä on puolet niitä barrikadeille hyppijöitä,ei sovi varusmiespalvelu,kansalaispalkka jees,mulle kaikki heti.Pahaa katseltavaa kun vihervasemmisto hassuttaa koulunuorisoa.

    Timppa

    Asioaan liittyen lähetin tällaisen kannanoton Hesariin.  Tuskin julkaisevat:

    Talousmetsien hiilipankki johtaa tavoitteidensa vastaiseen tulokseen

    Käynnissä oleva vaalitaisto on tuonut Suomen metsien osalta monia ihmeellisiä esityksiä.  Esimerkkinä ehdotus hiilipankista, jossa saastuttaja saisi jatkaa saastuttamistaan, jos metsänomistaja korvausta vastaan sitoutuisi olemaan hakkaamatta varttunutta metsäänsä.  Kuulostaa hienolta.  Eikö totta?  Ilmasto pelastuu, kun puu säilyy siellä metsässä hiilivarastona.  Mikä on sitten todellisuus?

    Suomalainen saha myy puutavaraa esimerkiksi Japaniin, jossa siitä tehdään mm maanjäristyksen kestäviä koteja.  Saha on tehnyt vientikaupan ja tarvitsee nyt puuta.  Ostaja Kimmo tietää, että meillä on juuri tarpeeseen sopivaa metsää hakattavaksi.  Ikävä olisi sanoa Kimmolle, että ostapa puusi muualta.  Meillä niitä säilötään pystyssä.   Eihän Kimmolla ole sitten muuta vaihtoehtoa, kun yrittää ostaa joltain muualta puita, jotka saattavat olla vielä keskenkasvuisia.

    Tämä hiilipankiksi nimetty ”anekauppa” johtaa täysin päinvastaiseen tulokseen kuin on tarkoitettu.  ”Pössyttelijä” jatkaa kaikessa rauhassa huonotapaista elämäänsä kuten nekin keskiajan saksalaiset, jotka uskoivat aneita maksamalla sovittavansa syntinsä ja pääsevänsä taivaaseen.  Puuta hakataan enemmän, sillä keskenkasvuisesta puusta saadaan vähemmän sahatavaraa kuin samasta määrästä varttunutta puuta.  Se ”säilötty” puu olisi paremmassa käytössä siellä japanilaisessa talossa kuin meidän metsässä vaikkapa myrskytuhoille alttiina.  Vanhan metsän kasvu ja hiilinielu ovat pienet toisin kuin kasvavan metsän.

    Jos sitten Suomessa moinen hiilinielupankkivillitys leviäisi laajemmalle, sehän merkitsisi metsäteollisuuden supistumista.  Tästä kärsisivät ennen kaikkea nykyisin muutenkin väestökadosta kärsivät alueet.  Sieltä muuttoliike kiihtyisi.  Asuntoja jäisi tyhjilleen ja uudet asunnot palveluineen olisi rakennettava toisaalle.  Ja taas syntyisi päästöjä.  Eivätkä ne japanilaiset jäisi taivasalle.  Jos eivät sai puutavaraa Suomesta, niin sitten jostain muualta, jossa metsien kasvatuksesta ei huolehdittaisi niin kuin meillä.

    tamperelainen tamperelainen

    Meillä tämä ilmastohöpinä on saanut ihan älyttömän mittakaavan.

    Suomen pitää olla eturintamassa !Voiskohan joku perustella,että miksi?

    Tolopainen Tolopainen

    Onneksi valtionyhtiömme Fortum ehti ostaa Saksasta kaikki suljettavat hiilivoimalat. Ei tarvitse nahkahousujen maksaa itse tappioita. Valtionyhtiömme ovat avustaneet Saksaa jo yli 10mrd€:lla. Suomi on onnellisten hölmöjen maa, ja whol.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    tamperelainen: kaikki mitä blogeissa julkaistaan, ei ole totta! Viittaan siis tuohon Hankamäen väitteeseen, että Itä-Euroopan päästövähennyksiä olisi vyörytetty Suomeen. Tuskin on tuota koplausta tehty, mutta toki voitte kysyä jos Tiilikaista näette livenä vaalikentillä.

    ”Todellisuuden pitää tulla aina ennen suhdetoimintaa, sillä luontoa ei voi huijata.” Richard P. Feynman, fyysikko.

    Uusmetsäläinen

    Timpalla on edellä hyvin perusteltuja näkemyksiä hiilipankista.

    Yllättävän epävarmoja ja epärealistisia näkemyksiä asiasta esitti eilen Haavisto. Jos ympäristöpuolueen puheenjohtajan tietotaso ja liiallinen innostus on tuota luokkaa, niin herra varjele.

    Tänään oli asiasta Hesarissa professori Kulmalan haastattelu, josta jäi mieleen, että koko hiilinielujutussa puhutaan vielä pelkästään laskennallisista arvioista, sillä mitään täsmällisiä mittaustuloksia ei ole. Ja sitten Haaviston ideoimana  alettaisiin käymään laajamittaista hiilikauppaa pörssikaupan tavoin täysin epämääräisillä kauppa-arvoilla.

    Valitettavasti en ole koskaan täysin ymmärtänyt tuota nykyistäkään päästökauppaa saati sitten sen radikaalia laajennusta. Järjestelmähän on hirvittävän monimutkainen. Päästöverolla päästölähteelle päästään samaan tavoiteltuun lopputulokseen paljon varmemmin, yksinkertaisemmin ja saadaan pössyttelijät kuriin.

    Erikoinen vaalitäky Haavistolla oli tuo metsän kasvatusmaksu. Joku vastuu ja järki pitäisi poliitikoillakin olla. Sillä saadaan ennestäänkin huonosti toimivat puukauppamarkkinat lopullisesti sekaisin. Nurinkurista on myös, että vihreät esittävät samaan aikaan yritystukien poistamista ja tilalle uutta täysin epämääräistä tukiaista metsän kasvuun.  Valtion varoja voisi ainakin pyrkiä käyttämään  vähän vastuullisemmin. Alan todella huolestua vihreistä, jos niiden ympäristöjutut ovatkin näin höttöisiä. Yhtä höttöinen on tuo vastikkeeton kansalaistulo, josta toimittajat eivät taineet edes kysyä paljonko se maksaa.

     

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Uusmetsäläinen. Metsän kasvun mittaamisessa ei ole mitään höttöistä, ja sen pohjalta voidaan jo käydä hiilinielukauppaa. Yksinkertaisimmillaan se tarkoittaisi metsien suojelua lisää Etelä-Suomeen. Timpan kirjoitus on hyvä. Jos hiilinielumme säilyy riittävän hyvänä ilman hiilipörssiä, niin hyvä, mutta jos niin kävisi että hakkuita jouduttaisiin rajoittamaan ettei EU:n meille antama vertailutaso ylity, siinä tapauksessa pörssi olisi ehkä hyvä ratkaisu. Se auttaisi samalla myös monimuotoisuuden kehittymistä suotuisaan suuntaan.

    SMEAR-mittauksissa otetaan metsien hiilen sidonnan lisäksi huomioon niiden erittämät pienhiukkaset. Lisäksi voitaisiin huomioida metsitysten heijastumista vähentävä eli lämmittävä vaikutus ja pilvisyyden lisääntymisen viilennysvaikutus. Meteorologian tuominen mukaan hiilikauppaan lisää kuitenkin epävarmuuksia, joten jättäisin ne vielä tässä vaiheessa pois laskelmista.

    Haaviston epämääräisyys voi olla osin vaalitaktinen; ei haluta ajaa vihreitä pois hallitusneuvotteluista millään kynnyskysymyksillä. Konkretiaa saadaan peliin hallitusneuvotteluissa, joista Haavistokin totesi että tarkka ohjelma on parempi kuin strateginen eli ympäripyöreä (kuten Sipilän hallitusohjelma).

    tamperelainen tamperelainen

    AJ:Hankamäen tietolähteistä en tiedä,mutta kuitenkin arvostettu kirjoittaja,tosin ei ole vihervasemmistolainen,joten WWF:n ja greenpeskin arvomerkit jää saamatta

    Edelllen sanon,ettäSuomen saamat päästötavoitteet olivat täysin kohtuuttomat.On luotu paha epätasa-arvo jo EU:n sisällä.Suomella olisi pitänyt olla voimakastahtoinen pääministeri,ajatuksella vaikeat päätökset vaatii vaikeita ihmisiä.

    Vihreiden koko ilmastonpelastamisen taloudellinen pohja on mätä,ei tule toimimaan,vihreät ei osaa taloudellista ajattelua.Kannattaisi enempi keskittyä talousmatikkaan kuin hillua toreilla

    Päästökauppa ei ole toiminut,sen avulla ei ole juurikaan pysytty päästöjä vähentämäään.Haaviston hiilipörssi?Kuka uskoo?

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Olen samaa mieltä että tähänastinen päästökauppa ei ole toiminut. Tämä ei tarkoita etteikö olisi luotavissa toimivia malleja. Päästöjä pitää alentaa muilla keinoilla ja käyttää samalla hyväksi myös mahdollisuudet lisätä nieluja. Parhaimmillaan hiilinielukauppa olisi, jos se kannustaisi ja johtaisi uusien metsien perustamiseen.

Esillä 10 vastausta, 3,071 - 3,080 (kaikkiaan 4,127)