Keskustelut Puukauppa Ukrainan kriisi vaikutus !

Esillä 10 vastausta, 3,521 - 3,530 (kaikkiaan 6,872)
  • Ukrainan kriisi vaikutus !

    Merkitty: 

    Näkemyksiä , kuinka käsissä oleva kriisi vaikuttaa metsäteollisuuteen ja puuntuottajaan ? Kuinka käy kysynnän ja hintojen ?!

  • Metsäkupsa Metsäkupsa

    Muistanko väärin kun muistelen, että isoimmat petovahinkokorvaukset ovat olleet vuodessa lähes satatuhatta yhdelle poroisännälle. Saisi siihen rahaan poronkäristyslihaa kasvattaa melkoisesti. Kaiken lisäksi porotalous on kestämättömällä pohjalla, maat kaluttu jäkälistä lopuilleen. Apuruokinta mahdollistaa ylisuuren porotokan pidon, petovahinkorahat apuna.

    Visakallo Visakallo

    Uutistoimisto Tass kertoi Moskovassa toimivan Hrunitshev-yhtiön entisen pääjohtajan  kuolleen.  Yhtiö tunnetaan avaruusalusten ja kantorakettien valmistajana.

    Rukopiikki

    Kakkukahvit sitä keittelis jos Lappi Ruotsin osaksi pääsisi. Olisi paras uutinen pitkään aikaan. Siihen on syynsä miksi tyhmät suomalaiset köyhiä on ja köyhinä pysyy. Kateellisia ollaan ja kaikesta riidellään ja verotetaan kansa hengiltä

     

    mehtäukko

    ”…tyhmät suomalaiset köyhiä on ja..”

    Siis mitä kansallisuutta tämä Rukopiikki oikein on? Vai eikö isänmaata ollenkaan?

    MJO

    Ruotsalaiset palauttaisivat putinistit takaisin. Ongelmajäte ei kuuluisi kauppaan.

    Visakallo Visakallo

    Taisi Rukopiikki aikaisemmin ottaa aika paljon kuppia venäläisten kanssa. Venäläisen viinapullonhenki vaikuttaa edelleen…

    Rane

    Varmasti rukopiikki on ottanut kuppia ryssien kanssa mutta ei Suomessa…

    Martti J. Kari: Näin Venäjän trolli kärähtää (iltalehti.fi)

    Kurki Kurki

    Kateellisia ollaan

    Helsinkiin maksetaan enemmän sossutukia kuin mitä moneen Lapin kuntaan.

    Helsinkiä alempia sossutukikuntia ovat ainakin Inari, Pello, tornio, Ylitornio, Ivalo, Inari, Sodankylä, Muonio.

    Lapin vienti ulkomaille on 2-kertainen per asukasluku muuhun Suomeen verrattuna. Voitaneen sanoa, että Lappi elättää muuta Suomea.

    Visakallo Visakallo

    Tämän palstan trollit ovat harmittomia koulupudokkaita. He reputtivat trollikoulun pääsykokeissa, kun eivät älynneet tulla koulun pihalta sateensuojaan. Ne jotka älysivät tulla sisään, pääsivät kouluun. Sitä pitää toki heissä ihmetellä, millä energialla he jaksavat vuodesta toiseen kirjoitella ilman ensimmäistäkään omakohtaista aihetta. Kaikki kirjoituksensa koskevat ainoastaan toisten sanomisia ja tekemisiä, niin kuin heillä ei olisi omaa elämää lainkaan. Ovat ns. loiskirjoittajia.

    Kurki Kurki

    Ruotsi on kovasti köytymässä ainakin talousviisas Christell Gartellin mukaan, joka äänesti kruunun puolesta euroa vastaan.

    – Olen alkanut miettiä asiaa uudelleen. Meidän tulee liittyä euroon, muuten ruotsalaisista tulee vain köyhempiä ja köyhempiä.

    https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/170d6b66-b036-42fc-88d9-a120437b3426

Esillä 10 vastausta, 3,521 - 3,530 (kaikkiaan 6,872)