Keskustelut Metsänhoito Suuri ja kattava valkohäntäpeurakeskustelu

Esillä 10 vastausta, 1,091 - 1,100 (kaikkiaan 2,676)
  • Suuri ja kattava valkohäntäpeurakeskustelu

    Tästä ilmestyskirjan kahdeksannesta vitsauksesta kaivattiin omaa keskustelua. Todettakoon keskustelun pohjaksi, että osa Suomea on jo muutettu peuranhoitoalueeksi. Tämä on hyvin kummallista, kun kyseessä on vieraslaji, joka pitäisi joko kokonaan hävittää tai pitää ainakin kanta hyvin pienenä.

    Peurat ovat söpöjä hirviöitä, jotka syövät niin puut kuin kukkaset. Luonnon monimuotoisuus kärsii, ei synny hiilinielujakaan niin tehokkaasti kuin voisi. Ja mainitsinko jo, että ne syövät meidän perennat? Haaveeksi jää hyppelehtiminen niityllä perhosparvien seassa, ei ole niityllä kukkasia eikä näin ollen perhosiakaan, peurankakkaa vaan joka paikassa. Niin ja punkkeja!

    Seuratoiminnalla ei kantaa näytetä saavan kuriin. Olisiko järkevää vapauttaa metsästys samalla tavalla kuin kauriin kanssa? Saisin heti omaan pihaan innokkaita metsästäjiä, jos se olisi sallittua. Yksi koominen ulottuvuus on se, että ilvekselle haetaan kaatolupia sillä perusteella, että ne syövät peuroja.

    Urjalan tehokkain metsästäjä ampui viime vuonna muistaakseni 143 peuraa. Tänäkin syksynä niitä ammutaan Urjalassa tuhansia, ja silti kanta ei edes pienene, vain kannan kasvu (ehkä) pienenee. Tuollaiset saalismäärät tuntuvat suorastaan koomiselta, tuo on enemmän jotain lahtaamista kuin perinteistä metsästystä. Tyypit vetää käsittämättömät määrät ruokaa maastoon, tässä linkki yhden yrityksen sivulle: http://www.honkolahunting.fi/index.php?p=GalleryEngRus kuvateksti sanoo näin: Eight tons of carrots per week. Tämä siis yhden yrityksen tilanne vuosia sitten, kanta on sen jälkeen kasvanut hurjasti. Kuinka giganttiset määrät vedetäänkään metsiin eu-tuilla tuotettuja porkkanoita ja vastaavia luontoa tuhoavan vieraslajin ravinnoksi?

    Olisi oikein jees joku palstan valopää keksii jonkun keinon millä tähän hommaan saadaan joku tolkku.

  • suorittava porras suorittava porras

    .. otetaas takaisin…riistaWebin sivu läppärin näytöllä käyttöaste on 54,1 mutta kun zoomaan Planterin kaaviota lukema on eri. Myös saaliin määrä poikkeaa selvästi alaspäin vuoteen 2016 verrattuna  ja  prosentit on laskettu sen perusteella. Hyvä ,kun korjasit.

    Hain muuten tietoja uudemman kerran ,enkä saanut Planterin lukemia vieläkään tauluun. Sinnikkäästi seisoo 54,1% käyttöasteen kohdalla…

    Planter Planter

    Tässä on se yksi kummallisuus. Riistaihmisten läppäreillä näkyy eri lukemat kuin metsänomistajien läppäreillä. Siksi se Puunhalaaja kantelu asiasta on ihan suositeltava, avoin data, jolloin kaikki osapuolet näkevät saman.

     

    suorittava porras suorittava porras

    Parasta tukeutua omariistan tiedostoihin. Sieltä ei vastaavia ”käpyjä”pitäisi löytyä. Riistawebissäkin oli näkyvillä vain vuodet 16 ja 17. Ilmeisesti viimeinen vuosi on jäänyt seurannan osalta kesken. Prosentti täsmää kaatomääriin ,jotka ovat alemmat ,kun vuonna 2016.

    Edellisen kerran kompastelin tilastoissa ,kun vertasin reaaliaikaisia tilastoja koko vuoden lukuihin.

    Kantelu on täysin aiheeton ,koska tarvittavat tiedot saa ,joka niitä oikeasti haluaa. Jos ei ole metsästyskorttia ,rhy:n toiminnanohjaajalta löytyy kaikki tarpeellinen tieto ja hirviporukan jäsen pääsee paikkakunnan tietoihin käsiksi ,kun rekisteröityy omariistaan ja ilmoittautuu hirviryhmään metsästyskortin numerolla.

    Planter Planter

    Keskustapuolue on hallinnut ja hallitsee maa-ja metsätalousministeriötä, ministeri on Keskustasta, maa-ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja on ja on aina ollut Keskusta. Keskustajohtoinen ministeriö ohjaa ja valvoo metsätalous-ja riista-asioita.

    Miten sitten Keskusta ohjaa ja valvoo tätä vhp-tilannetta ja sitä, että on sitoutunut pitämään vahingot kurissa? Kaiketi alla olevan linjauksen mukaisesti, pyyntiluvilla.

    Keskustan eräpoliittinen linjaus 2019

    ”Keskusta sitoutuu varmistamaan, että maamme
    hirvi-, peura- ja kauriskannat pidetään kestävällä
    tasolla huomioiden niiden aiheuttamat
    vahingot. Erityisesti valkohäntäpeurakannan
    kannan kasvu on saatava katkeamaan. Keinona
    tähän keskusta esittää pyyntilupamäärän
    lisäämistä.”

    Täällä on iät ja ajat selitetty, että pyyntilupia saa niin paljon kuin haluaa, ne eivät ole este. Silloinhan niillä ei säädellä mitään jos niitä saa niin paljon kuin haluaa.

    Jos pyyntilupien käyttöaste on kuitenkin 90% se on rajoittava tekijä, eikä niitä ole myönnetty tarpeeksi ja käytetty kannan rajoittamiseen.

    Vanhan ”pussihousukepulaisen” jälkeläisenä ja itsekin kepua äänestäneenä en heti sulattanut sitä, että metsästysharrastus on puolueessa laitettu  tärkeämmäksi kuin puun tuottaminen teollisuudelle. En ”hauku väärää puuta”

    Olen tietysti mäiskinyt edustajia, että mitäs tämä nyt on, mutta kysymykset eivät mene perille, kimpoavat takaisin kuin pingispallo tai kuten Metsänlehden vastauksissa, vastataan eri kysymykseen kuin kysytään. Olen pettynyt.

    Vaikka täällä tehtiin sopimus ettei haukuta toisiamme, niin poliitikkojen haukkuminen on jokamiehen oikeus. En ole vielä saanut selville ovatko edustajat  tietämättömiä, tyhmiä vai huijareita. Pelkään ettei vaan kaikkea sitä.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    pyyntilupia saa niin paljon kuin haluaa, ne eivät ole este

    niillä ei säädellä mitään jos niitä saa niin paljon kuin haluaa

    Tämä on ydinajatus: kentällä on oltava tahto toimia niin että tavoitteet menevät maaliin, ja ylemmillä tasoilla on oltava tahto asettaa tavoitteet niin että sidosryhmät on huomioitu. Jos nämä molemmat toteutuvat, missään kohtaa ei ole kitkaa ja systeemi toimii.

    Kysyin eräältä vieraslajiasioiden kanssa toimivalta, miten vhp saadaan torjuttavaksi vieraslajiksi ja vastaus oli että näistä päättää Suomessa eduskunta. Laitan tähän vielä vaalipäivän kunniaksi Iltalehden toimittajan ajatelman, oli osuva: ”jos kansanvallasta otetaan pois kansa, jää vain valta, ja sille on aina ottajia”.

     

    Tolopainen Tolopainen

    Jos valta on kansalla, kenellä se silloin on. Yleensä populistipoliitikot lupaavat palauttaa vallan kansalle. Mitäs turhaan, se on se lippu, johon saa laittaa puolueen nimeämän ehdokkaan nimen.

    Metsuri motokuski

    Kyllähän se on varmaan kaikille selvä että vhp:n kannanhoito ei ole ollut mikään menestystarina muuten kuin kasvattamisen osalta. Sen jälkeen homma on mennytkin pieleen.

    Mutta eihän tämä ole kuin hämäläisten ja varsinais-suomalaisten riistaihmisten aikaan saannos. Täällä keski-Suomessa se ei ole ongelma. Meilläkin on peräti neljä lupaa ja todistetusti on yksi vhp näkynyt. Eli pääosassa suomea vhp ei ole ongelma eikä syyttää voi muita metsästäjiä ja riistaviranomaisia. Minusta painetta voisi suunnata sinne hämäläisten suuntaan.

    Planter Planter

    ”Hain muuten tietoja uudemman kerran ,enkä saanut Planterin lukemia vieläkään tauluun. Sinnikkäästi seisoo 54,1% käyttöasteen kohdalla…..Parasta tukeutua omariistan tiedostoihin. Sieltä ei vastaavia ”käpyjä”pitäisi löytyä.”

    Nyt seisoo jokin muukin, jos valitaan 54,1% siksi, että se tukee omaa selitystä ja löytyy omariistasta, jossa ne kaiketi nyt ovat.

    Kyllä voi laskea riistakeskuksen ilmoittamista vuotuisista kaatolupa-ja saalismääristä, että meille näkyvän riistawebin tiedot pitävät paikkansa vuoteen 2017, johon asti sitä on päivitetty. Jos on asioihin perehtynyt niin tietää heti, yhtään mitään tutkimatta, että se 54,1 % bull shittiä, lupien käyttöaste ei ole koskaan ollut lähellekään niin alhainen.

    vhpvs

    ”Mutta eihän tämä ole kuin hämäläisten ja varsinais-suomalaisten riistaihmisten aikaan saannos.”

    Ei ole. Lue edelliset viestini. Jos riistaihmisillä tarkoitetaan paikallisia metsästäjiä, niin heille ei ole suotu mahdollisuutta hoitaa asiaa. Asiaa ohjaa ja valvoo valtakunnalinen taho, kepuvetoinen mmm. Toisten mielestä se onnistunut mainiosti, meidän jotka ihmettelvät mihin taimet hävisivät, mielestä se on epäonnistunut surkeasti.

    Metsuri motokuski

    Tarkoitin riistaihmisillä niin metsästäjiä kuin viranomaisia. Ei kai kukaan muukaan niitä riistapeltoja ja syöttöpaikkoja rakenna kuin paikalliset. Uskon edelleen että viranomaiset ovat liikaa luottaneet paikallisiin metsästäjiin kanta-arvioissa. On se sitten tarkoituksenhakuista tai ei.

    Mutta ei kai kainuulainen metsästäjä ole syyllinen hämäläisten vhp kannan suuruuteen. Sen vuoksi yleistäminen ei toimi tässäkään niin kuin harvoin missään muussakaan.

    Planter Planter

    ”Ei kai kukaan muukaan niitä riistapeltoja ja syöttöpaikkoja rakenna kuin paikalliset.”

    Paikalliset metsästäjätkin ovat kahta mieltä. Toiset kannattavat toiset ovat vastaan. Ministeriö voisi kieltää riistapellot ja ruokinnan jos haluaisi.

    Haluja on…..hirvikannan elvyttämiseen, mutta metsänomistajien huolet taimikkojen elvyttämisestä jäävät alakynteen.

    Karjalainen:

    Ministeri Leppä: Karhulupien painopiste tihentymiin, jotka ovat uhka hirvelle ja peuralle

    ”Haluamme kiintiön kautta tukea Pohjois-Karjalan hirvikannan elpymistä, perustelee maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.)

    *********************

    ”Aika moinen kulttuurimuutos tarvitaan että hirvieläimistä tulee vahinkoeläimiä supikoiran ja minkin tapaan joidenka metsästykseen keinovalo sallitaan. Voi olla että joku muukin taho puuttuu asiaan.”

    Ministerillä ja metsästäjillä ”vahinkoeläin” määrittelyn piiriin kuuluvat vain eläimet, jotka haittaavat metsästysharrastusta.

    Kun otetaan laajempi näkövinkkeli, mukaan muutkin kuin metsästyksen harrastajat, niin valkohäntäpeura on  Suomen ehdottomasti pahin vahinkoeläin, aivan omassa luokassaan.

Esillä 10 vastausta, 1,091 - 1,100 (kaikkiaan 2,676)