Keskustelut Tekniikka Sähkö

Esillä 10 vastausta, 6,931 - 6,940 (kaikkiaan 8,479)
  • Sähkö

    Merkitty: 

    Puu kyllä lämmittää, mutta kovasti jo uhkailtu tulevilla sähkökatkoilla.

    Aurinkopaneeli järjestelmiä monenlaisia, ite kattella lataavia, jottei ihan pimiäksi kaikki mee

  • Puu Hastelija

    ”Lauhdevoiman puute näkyy pörssisähkön hinnassa, joka kävi viime talvena 2€/kWh.”

    Miten paljon tätä lauhdevoimaa tarvittaisiin Tolopaisen mielestä varalle? Siis uusia voimaloita. Miten näiden voimaloiden kustannukset tulisi jyvittää?

    Viime talvena sähkön hinta oli 4 (NELJÄN) tunnin ajan yli tuon 2e/kWh ja minkäänlaista sähköpulaa ei ollut. Siitä piti kulutusjousto huolen.

     

    Tolopainen Tolopainen

    Hyvä kysymys, jätän sen asiantuntijoiden ja puuhastelijan ratkaistavaksi.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Tuulivoimarakentaja Hesarin haastattelussa.

    Kun siipi pyyhkäisee läheltä, kuuluu suhina. Kuin ilmastointilaitteesta. Kilometrin päässä pellolla ei kuulu enää mitään. Asukkaat hyväksyivät hankkeen. Nyt kunta saa tuloja kiinteistö- ja yhteisöveroista. Maanomistajat saavat lisäksi vuokratuottoja.

    Tällä hetkellä tuulivoima-ala on taas ongelmissa. Inflaatio nosti rakennuskustannuksia, ja sähkön hinta on painunut parin vuoden takaisista huippulukemista. Monilla laitetoimittajilla on ollut myös teknisiä ongelmia myllyjen kanssa. Kun siihen lisätään vielä korkojen nousu, yhtälö ei ihan toimi nykyisellään.

    Loikkanen uskoo, että ala palaa vielä kasvuun. Kriittisin kysymys on tuulivoiman rakentamisen sijaan sähkön kulutuspuolella. Kunhan sähköä kuluttava teollisuus – esimerkiksi datakeskukset tai vety-yhtiöt – investoisivat Suomeen, sähkön tarjontaa kyllä syntyisi.

    http://www.hs.fi/visio/art-2000010810003.html

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Kun siipi pyyhkäisee läheltä, kuuluu suhina. Kuin ilmastointilaitteesta. Kilometrin päässä pellolla ei kuulu enää mitään. 

    Paskaa puheli, kuuluu selvästi 5 km päähän. Montako tuulivoimalaa löytyy helsingistä?

    Puu Hastelija

    Jos  ensin kauhistellaan sähkön hintaa 4 tunnin ajalta, vaaditaan lisää lauhdevoimaa, mutta ei tästä turhasta kapasiteetista kuitenkaan oltaisi valmiina maksamaan mitään.

    Kyllä,  turhasta kapasiteetista, sillä seuraavaksi esitetään,  miten sähkön kulutus on jatkuvasti vähentynyt.

    Jossain määrin ristiriitaista viestintää.

    Eikö ennemmin kannattaisi vaatia kansalaisaloitteella lakimuutosta tehoreservin sääntöihin? 600MW joustoa käyttämättömänä.

    Ei täällä mitään sähköpulaa tule. Hinnoittelu pitää siitä huolen. Teollisuus vähentää omaa kulutustaan, kun sähköstä saa paremman hinnan kuin lopputuotteesta. Kuluttajat vähentävät kulutustaan, jos sähkön hinta tuntuu kohtuuttomalta. Ja viimekädessä tuo tehoreservi, jos sähkö oikeasti uhkaa loppua.

    Jos maksajia markkinataloudessa ei vanhentuneen kapasiteetin ylläpitoon löydy tai uuden kapasiteetin rakentaminen kannata, niin silloin mennään niillä mitä on. Kukaan ei Suomeen 4 tunnin takia voimalaa rakenna.

    Tolopainen Tolopainen

    Olen havaisevinani, että tuossa viitataan markkinoilla ajoittain esiintyvään sähköpulaan ja siitä selvitään kulutusjoustolla, kun hintamekanismi siihen pakottaa. Säävarmaa kapasiteettia puuttuu, se nyt vain on fakta tällä tuotantorakenteella.

    Sähkön kulutus on vähentynyt kaikissa Pohjoismaissa jo pitkään, Suomessa kulutettiin sähköä huomattavasti enemmän 2007 kuin 2023, sekin on fakta.

    Tietenkin tuossa on puuhastelija analysoinut nykyisen markkinatilanteen niin asiantuntevasti, että siitä täytyy onnitella, kehitystä on tapahtunut.

    Apli

    Suomessa alkaa olla se ongelma että teollisuuden ja kansalaisten sähkönkulutus laskee ja tuotantoa, aurinko ja tuulisähköä tulee reilusti lisää, yhtälöstä tulee hankalasti hallittava, maaliskuun lopusta lokakuun alkuun sähkö tulee olemaan erittäin edullista kuten esim tänä vuonna on nähty, yhtäkään ns polttavaa laitosta ei silloin kannata pitää tulilla, tarkoittaa myös energiapuun kulutuksen laskua, ilmastonmuutos lisää tuulia ja sateita ja sekin tekee sen että ns polttavasta tuotannosta tulee kannattamatonta. Esim Jyväskylässä ja kaikissa muissa kaupungeissa kaukolämpö tullaan tekemään sähköllä keväästä syksyyn kun kulutus on pienempää..

    Tolopainen Tolopainen

    Aurinko-js tuulivoimaa rakennetaan maailmalla ja Suomessa koko ajan lisää. Se tulee lopulta,syrjäyttämään myös ydinvoimalat. Suomesta energia intensiivinen teollisuus tulee häviämään kokonaan, se tarkoittaa myös sitä, että sen jälkeen täällä sähkön kulutus puolittuu eli tehontarpeesta lähtee 5000Mw pois. Näin ei tietenkään tapahdu lähivuosina mutta seuraavan 50y aikana niin tulee käymään.

    Tornion terästehdas tullaan sulkemaan samoin Raaheen tehtaat ja kaikki vajaa 30 paperikonetta. Lisäksi Nesteen jalostamo Porvoossa. Sähkön tarve tulee vähenemään reippaasti samoin väestö, kun työvoimaa ei täällä tarvita nykyisiä määriä. Tekoäly tulee viemään lähes kaikki toimistotyöt. Ihmisten elämä tulee muuttumaan täysin työkeskeisyydestä siirrytään vapaa-aika keskeisyyteen ja näyteikkunoiden katselusta tulee monen elämäntehtävä. Työpäivä voi kostua erilaisista harrastuksista kuten nykyisin yhtiöiden ylimällä johdolla. Tennistunnit ja kuntosaleilla johto käy työaikana, jota ei nimellisesti ole tai ei ole tietoa onko johto töissä vai vapaalla. Muutokset tulevat olemaan niin suuria, että ne voi kestää vain nyt peruskoulussa oleva sukupolvi, johin ne tulevat eniten kohdistumaan. Pitääkin muistaa ostaa pojanpojalle uusi iPhone joululahjaksi.

    Rane

    Ennustaminen on vaikeaa,etenkin tulevaisuuden.Kun maapallon ruoantuotannon pääalueilla ilmasto muuttuu ja vedestä tulee pulaa sekä elinolot vaikeutuvat tai tulevat mahdottomiksi niin voi olla että Suomen seuraava  buumi,uusi Nokia, on kasvihuoneiden rakentaminen ja pellonraivaus.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Itsekkään en käytä yhtään energiapuuta huhtikuun lopusta syyskuun loppuun. Mutta aurinkovoimaa ei ole Suomessa kun muutamana kuukautena keskellä kesää ja sitä on ihan mitättömästi.

    Tein ensimmäiset ostokset temusta, kivihiilellä valmistettu tavara maksaa ihan mitättömästi Suomen hintoihin verrattuna. Trumpin sanoin, on astuttava ulos vihreästä huijauksesta joka on tehnyt rajun inflaation. Kaiken tilaaminen vain kiihtyy Kiinasta ja ainut mikä voi auttaa on tullit ja Kiinan saaminen tilille fossiilisten polttoaineiden käytöstä. Täällä ollaan ihan hölmöläisiä, vihreän huijauksen puheet on jo sillä tasolla, että puita pitäisi alkaa upottaa suohon hiilinieluiksi.

Esillä 10 vastausta, 6,931 - 6,940 (kaikkiaan 8,479)