Keskustelut Metsänomistus Miten Suomen talous saadaan kasvuun?

Esillä 10 vastausta, 1,091 - 1,100 (kaikkiaan 1,148)
  • Miten Suomen talous saadaan kasvuun?

    Tänään ilmestyi Kauppalehdessä Kari Stadighin haastattelu, jossa hän käy läpi Suomen talouden tilannetta ja vallitsevaa ajattelua.

    Haastattelu keskeisimpiä sanomia ovat:

    Kepulainen koko maa on pidettävä asuttuna-ajattelu tuottaa äärimmäisen kalliin rakenteen. Sote-ratkaisu on esimerkki tästä jättimäisestä kustannustsunamista.

    Toinen ja Stadghin mielestä vielä velkaantumistakin pidempään Suomen kasvua jäytänyt politiikka on periaate siitä, että koko Suomi pidetään asuttuna. Stadighin mukaan se hajauttaa resursseja kasvun kannalta epäoptimaalisesti ja antaa vääränlaisen lupauksen kansalaisille.

    ”Tämä kepulainen periaatehan on maksanut miljardeja Suomelle ja syönyt meidän kasvuamme. Nyt kun maa on köyhtynyt velan kasvun myötä, niin lupaus on liian kallis tälle maalle. Sen lisäksi aiheutamme inhimillistä surua, koska muuttotappiokunnilla suomalaisten ainoa varallisuus ovat asunnot ja on luonnollista, että niiden hinnat laskevat hyvin pitkän aikaa myös tulevaisuudessa”, Stadigh sanoo.”

    Pääministerinä toimineen kassanhoitajan kokemattomuus talousasioissa johti holtittomaan velanottoon.

    Taloustieteilijät ja erilaisten ajatushautomoiden ekonomisteiksi naamioituneet edunvalvojat keskittyvät lähinnä velkaantumisen ja tulonjaon vatvomiseen.

    ”Suomessa verokeskustelu on pääosin varovaista. Muutokset ovat marginaalisia ja niitä punnitaan velkaantumisen sekä tulonjaon näkökulmasta. Stadighin näkemyksen mukaan kasvunäkökulma pitäisi olla vahvemmin esillä.”

    Haastattelussa tulee vahvasti esille verotuksen vaikutus riskinottoon. Yrittäminen on tukahdutettu verottamalla se kuoliaaksi.

    ”Kotimaisille omistajille olennaisia ovat yhtiöverotus, perintöverotus ja osinkojen verotus. Näiden kaikkien täytyisi olla selvästi palkkaverotusta matalampia, koska palkkatyön ja omistamisen ero on se, että omistaja ottaa valtavan riskin. Korkea verotus vähentää riskinottohalua”, Stadigh sanoo.

    Periaatteessa esimerkiksi pörssiyhtiön voittoon voidaan katsoa iskevän kaksinkertainen vero, kun ensin siitä maksetaan yhtiövero ja jaetusta osingosta pääomatulovero. Näin laskien veroaste on 40 prosentin luokkaa. Palkkatulojen osalta veroaste kohoaa vastaaviin lukemiin 90 000 euron vuosiansioista lähtien.

    Stadighin ajattelussa sekä pääomiin että ansioihin kohdistuvat verot ovat siis liian korkealla. Niin ikään arvonlisävero, joka nousi Suomessa syyskuun alussa EU:nkin katsannossa lähes kärkeen, 25,5 prosenttiin.

    ”Jos minä valmistan kengät ja myyn ne sinulle ja joku ottaa siitä neljänneksen veroa, niin sehän on absurdi ajatus. Tämähän on kuin bensaverotus aikanaan. Että pääosa on kohta veroa”, Stadigh ihmettelee.

    Yksikään puolue ei kuitenkaan tällä hetkellä aja Stadighin maalaamaa rohkeaa verouudistusta. Enemmistö ekonomisteistakaan ei näin pitkälle menisi ja valtiovarainministeriön virkamiehet luultavasti varoittaisivat luottoluokituksen heikentymisestä, kun veroalen ennakoitaisiin syövän lyhyellä tähtäimellä verotuloja.

    ”Ei tällä hetkellä veroreformia kukaan suunnittele, vaan haetaan lisää verotuskohteita. Sehän johtuu siitä, että on eletty yli varojen ja ollaan epätoivoisia, miten saadaan valtiontalous kuntoon. Helpointa on verottaa lisää.”

    Entäpä ne ekonomistit, joista osa jopa suosittelee alv:n korottamista?

    ”He keskustelevat vain siitä, mitkä ovat verojen välittömät vaikutukset. Luulen, että he eivät välttämättä tiedä asiasta tarpeeksi, koska huippukorkeita arvonlisäveroja on ollut taloushistorian katsannossa aika lyhyen aikaa”, Stadigh väittää.

    Stadighin näkemykset ovat selkeän talouskasvumyönteisiä ja kannatan etenkin verotukseen liittyviä reippaita muutoksia. Meidän on pakko siirtyä keskusjohtoisesta näivettävästä sosialismista avoimemman ja yritysystävällisemmän talouden aikaan.

  • Panu Panu

    Itse arvelisin, että Grönlantilaisille kelpaisi USA:n kansalaisuus.

    Metsuri motokuski

    Tuollaisilla lyhytnäköisillä ajatuksilla josta toloppa kirjoitti niin venäjäkin myi Alaskan.  Eipä silloin arvanneet mitkä luonnonvarat sieltä löytyi. Sama tilanne Grönlannin osalta.

    pihkatappi pihkatappi

    Ranskalainen CMA CGM sijoittaa 20 mrd Usan meriteollisuuteen, tarjoten 10000 uutta työpaikkaa. Oranssin miehen retoriikka poikii hedelmiä, tämmöiset avaukset voivat myös vaikuttaa maiden välisiin suhteisiin. No Suomessa mikään yritys ei sijoita 20 miljardia, mutta ei tuota markkinaa kannata hylätä vakaamuksen takia.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Ranskalainen CMA CGM sijoittaa 20 mrd Usan meriteollisuuteen, tarjoten 10000 uutta työpaikkaa. Oranssin miehen retoriikka poikii hedelmiä, tämmöiset avaukset voivat myös vaikuttaa maiden välisiin suhteisiin. No Suomessa mikään yritys ei sijoita 20 miljardia, mutta ei tuota markkinaa kannata hylätä vakaamuksen takia.

    Näinpä. Ideologia on vakava tauti. Kun tehdään rahaa, silloin turhan päiväisillä ajatuksilla pyyhitään pers…tä.

    narisija

    Kyllä Grönlanti lähempänä Tanskaa on kuin USA:ta, ellei mannerlaatat ole aivan äskettäin siirtyilleet.

    Umpiluuta tuntuu Euroopan johtajien kallot olevan, eivät edes kylmänsodan kuumimpina aikoina noin s,,tanan tolloja touhunneet kuin nykyisin, vaikka NL oli tuolloin todellinen uhka, mitä Venäjä ei ole. Jopa Ruotsi havittelee ydiasetta ja Suomi taatusti ottaa maaperälleen jos tarjotaan, ellei saada johtajia joiden päässä on muutakin kuin keltaista nestettä.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Umpiluuta tuntuu Euroopan johtajien kallot olevan, eivät edes kylmänsodan kuumimpina aikoina noin s,,tanan tolloja touhunneet kuin nykyisin, vaikka NL oli tuolloin todellinen uhka, mitä Venäjä ei ole. Jopa Ruotsi havittelee ydiasetta ja Suomi taatusti ottaa maaperälleen jos tarjotaan, ellei saada johtajia joiden päässä on muutakin kuin keltaista nestettä.

    Perinteinen natsipuolue kokoomus nielee ”kaiken”, mitä EU:n pääkonttorista tyrkytetään.

    Perko

    Pohtikaapa,  ovat tehneet  ru  & usa diilin  jo Euroopan jaosta.  Ukrainan  neuvottelut ovat turhaa kuin -39 suomalasilla.

    Vaikka olis  antanut trp lle  puolivaltakunta niin keksimällä hylkäys puvusta  — ja senkin jälkeen väärä valtti olisi ollut hylkäys  ( halu sotia ).  Trp on niin hölmö hyödyllinen idiootti  ja uskoo ru  lupauksiin.   Obaman  toteamus ; ”Putin on patologinen valehtelija”!  Ryssän kulttuurissa  se on hyve!

    Olis  hyvä lukea kirja Walker;  Churchill kolmas maailmansota, se on kirjastoissa  lainattavissa.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Facebookissa vilahti kuva jossa Churchill vierailee Rooseveltin luona sotilasasussa.

    Mepit radiohaastattelussa. Li Andersson sanoi että Euroopan kannattaa kehittää omia kyvykkyyksiä eikä ostaa entisessä määrin sotilaskalustoa jenkeiltä. Myös keskusteltiin kustannusten eli Ukrainan avun ja varustautumisen kulujen jakamisesta EU-jäsenten kesken. Osa maista on takamatkalla kun sen sijaan muutama kuten esim. Suomi ja Baltian maat ovat huolehtineet asioistaan jo ennen NATO-jäsenyyttä.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Churchill osallistui buurisotaan ja tappoi keskitysleireillä paljon mustia nälkään.

    Perko

    Ehkä suora osallisuus  edelliseen on  keksitty,, ; ”valtakunnanjulkisuuteen Churchill nousi Etelä-Afrikassa buurisodassa, jossa hän jäi buurien vangiksi ja kuukauden jälkeen pakeni dramaattisesti vankilasta”!

Esillä 10 vastausta, 1,091 - 1,100 (kaikkiaan 1,148)