Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 4,801 - 4,810 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • jees h-valta

    Puuki, onko sekin plussaa että kopioidaan paremmasta autosta kaikki ja laitetaan sinne sekundaopeliksin merkki nokalle? Kyllä Opelin merkki on paljon enemmän kirosana kuin Peugeotin ainakin suomenmaassa. Mutta toki Opelkin petraa yhteistyön avulla pikkuhiljaa. Mutta aivan yhtä hyvin koko merkki voidaan lakkauttaa kun kerran auto kuitenkin tulee pösö olemaan vastakin.

    Jätkä

    Jeessi:”-Siellä on istuimet hiukan toista maata kuin kovat saksalaispuupenkit. Olohuonetason lepotoolit”

    Mennään monta askelta taaksepäin, kun pikkuautoon ängetään ”olohuoneen lepotoolit”.

    Pitkillä ajomatkoilla pitää tuolin olla ryhdikäs ja kantava, eikä mikään vetelä lulla. Sehän on jo selänkin takia ollut melkein kaikille selviö. Harjavallassa on otettu aina kantaa ihmisen mielen korjaamiseen – ja epäonnistuttu siinäkin, mutta fysiikan huolto on jätetty herran haltuun.

    jees h-valta

    Näistä ol kyllä aivan erityyppinen lausunto kun oli tutkailtu penkkien matkamukavuutta. Kyllä ne jätkä ”tuomittiin” aivan loistaviksi matkanteon istuimiksi. Ei sitä varmaan ole aivan testaamatta Citroeniin tyrkätty. Tervetullutta päästä noista iänikuisista kovista saksalaispuupenkeistä todelliseen ajomukavuuteen. Senhän ranskalaiset osaavat aivan omassa luokassaan. `Kyllä kieltämättä VW:n penkeissä matkaa teki vaikka sivuttaistuki ei ollut likikään pösön nykyistä. Ja olisihan 2003 autossa jo luullut penkinlämppäritkin olevan premiumluokassa mutta eipä ollut. Nyt on ja kolmella eri mukavuuslämpöalueella joten omalle persiille löytyy varmasti sopiva lämpökin.

    Jätkä

    Voi veljet! Oikein pehvanlämmittäjät on asennettu Jeessin Peugeottiin. Varmaan piti ruksittaa lisävarusteita. Olisihan se niin mukavaa, kun olisi jopa kolme eri asentoa lämmitykselle. Miksi ei ole kuutta? Minun Audissani, jonka vaihdoin pois viime vuonna, oli kuusivaiheiset lämmittimet sekä etu- että takaistuimilla ja selkänojilla. Se oli kyllä jo aika iäkäs auto, Ruotsista uitettu entinen taksi, mutta kyllä silläkin ajeli. Siinä oli savukkeensytytinkin – ja toinen takapenkkiläisille!

    Visakallo Visakallo

    Automerkit ja niiden logot muodostavat joskus aika mielenkiintoisia polkuja. Baijerilainen BMW alkoi 1928 valmistaa myös Eisenachissa autoja.  Sodan jälkeen Eisenach jäi  Neuvostoliiton miehitysvyöhykkeelle.  Tuotantoa jatkui ja käytännössä kaikki 1945–1951 valmistuneet BMW-autot olivat Eisenachista kotoisin. 1952 nimi vaihtui EMW:ksi, eli ”Emmaksi”. Logo vaihtui myös ja BMW:n sinivalkoisesta logosta tuli punavalkoinen. Tuotanto jatkui vuoteen 1955. Sodan jälkeisenä kymmenenä vuotena EMW ehti valmistaa vain hiukan yli 30 800 nelitahtista autoa. Wartburg-auton valmistus alkoi tehtaalla 1956. Saksat yhdistyivät ja valmistettavaksi automerkiksi vaihtui vuonna 1990 Opel.

    suorittava porras suorittava porras

    Mikähän mahtaa olla VMP ? : )

    Puuki

    Opel ei ole premium-auto eikä se ole tarkoitettukaan siksi. Pari Opelia olen omistanut ja muutamalla muullakin ajellut enimmäkseen pitkän matkan ajoa. Siitä tiedän että esim. penkit ei ole niissä huonoja.

    Jo 80-luvun alun Volvossa oli mm. penkin lämmittäjät. Oli jopa sähkötoimiset sivuikkunat. Volvo on ollut miltei kaikissa autoalan innovaatioissa ykkösenä jo turvavöiden käyttöön otosta lähtien 60-luvulta.

    Pösö on valmistettu sopivaksi patonginpurijoille etelän maihin. Laatuautot ja Suomen keleihin sopivammat autot on ihan eri merkkisiä. Sen voi oppia sellainenkin jeppe, joka ei muusta juuri tiedä kuin yhdestä hehkuttamastaan merkistä kunhan saa, jos saa, kokemusta enemmän paremmista uusista autoista.

    Jätkä

    Taisi Wartburg syntyä IFA:n jälkeläiseksi. ja niihin syntymäkipuihin tuli myös Autounion ja Donau maailmaan. DKW sekaantui myös jotenkin tuohon ja NSU liitettiin kompukseen – josta tuli AUDI.

    Warren tuotanto loppui suunnilleen niihin aikoihin, kun saksat yhdistyivät ja loppujen lopuksi tehtaassa alettiin kokoonpanemaan Opel Corsaa.

    Opel on vanha merkki ja silläkin on ollut ”Premium malleja”.

    Euton valmistaja, joka tekee suhteessa liian hyviä / kalliita autoja, joutuu taloudellisiin vaikeuksiin, koska jokaisesta autosta tulee tappiota.

    Vanha totuus, että ranskalaiset pitää ostaa grillikioskista, ei autoliikkeestä pitää aika hyvin paikkansa.

    Eräs jo edesmennyt kaverini ajeli vuosikymmenet Pösöllä ja vaihtoi sen sitten aika edustavaa Citikan farkkuun.me aina heitimme hetulaa toistemme autoista – hyvässä hengessä tietty. Sattui sitten niin, että Citikan ovi oli purettuna korjaamolla ja aloin veistää lastua ranskalaisesta laadusta. Hän vetäisi esiin onen sisällä olleen ilmeisesti ikkunamekanismiin kuuluvan vaijerin, joka oli ruortunut ja sitten katkennut. Näytti siinä olevasta kilvestä VAG:n merkit! Minulla oli silloin Audi A6. Enpä keksinyt siinä muuta kuin : Kelvoton ruosteen estokäsittely Citikassa.

    jees h-valta

    Joku tuolla lööpeissä oli Peugeot 405:n kanssa varma että tiukentuva katsastuskäytäntö ei tule olemaan ongelma hänelle edelleenkään. Joka kerralla ranskis mennyt kerrasta katsastuksesta läpi ja autolla oli sentään ikää jo toistakymmentä vuotta. Onkohan ne niin kovinkaan huonoja, varsinkin kun omissakaan muistikuvissa ei mullistavaa ole kahden Talbotin ja yhden Citroenin katsastusmaailmoista. Aina ne ainakin katsastettiin joka vuosi ja väliajat ajettiin milloin puita metsästä ja muuten tietysti työelämää tikattiin. Kerran talbotilla mentiin huonoilla kevään talvirenkailla kahden koivun välistä kyntöpellolle ja katkaistiin mennessä vielä liikenneheijastitolppakin. Autoon ei tullut naarmuakaan. Ajo jatkui kunhan saatiin uudelleen vedettyä traktorilla tien päälle.

    Tolopainen Tolopainen

    Jesse vielä maksaa pösöseikkailuistaan kovan hinnan. Joko muuten sähköviat ovat alkaneet vaivata. Kannattaa pitää toppavaatteet ja karvalakit talvella ajossa mukana. Voi tulla kylmää kyytiä, kun ikkunat alkavat reistailla eikä niitä saa pakkasessa kiinni ja on ajettava viikonlopuksi kotiin satojen kilometrien päästä.

Esillä 10 vastausta, 4,801 - 4,810 (kaikkiaan 5,990)