Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 5,091 - 5,100 (kaikkiaan 31,187)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • jees h-valta

    Jätkän kritiikin linjoille kallistun. Miksi tuollaista pitää suoltaa jos ei kritiikkiä kestä. On kai aika varmaa ettei luola-aikaa kohden enää mennä joten pidetään koko suomi asuttuna ja kehitetään entistä sujuvampaa tie-ja joukkoliikennettä eikä aleta mitään pois sulkea. Kaikkea tarvitaan vielä sähköautoilun voittokulussakin. Maaseudullekkin menee sähkölinjat jopa maanallakin vieläpä joten varmaa lataussähköäkin riittää. Ja lainsäädäntöhän kirii siinäkin eteenpäin hurjaa kyytiä. Ensi vuosikymmenellä jo pakotetaan parkkialueita ja taloyhtiöitä latauspisteille jne.jne.

    Remie

    Siinäpä sitä pitkän kantaman katsantoa olikin joo. Työpaikkoja voidaan hajasijoittaa ja työntekijöitä palkata töihin joilla on asunnot lähietäisyydellä. Ei pitäisi olla kovin vaikeaselkoista. Miksi kaikki tuppautuu asumaan yhteen kasaan ja kuljetaan sieltä pitkiä matkoja työhön. Kertokaa kun kun kuljette. Mikä on se idea? Pääkaupungista käydään Tampereella ja päin vastoin. Melkein kaikki asutuskeskukset työllistävät ristiin lähes kaikki työntekijänsä. Jokin ei silloin voi olla kohdallaan. Anderson käy Turusta ja hänelle pitää rakentaa rata ja vaunuja joka vartin välille kulkemaan kun ei tiedä milloin rouva pääsee töistä. Juna ei pysähdy kertaakaan matkalla. Voiko järjettömämpää olla.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Miksi ei muuteta työn tai opiskelun perässä – no, nuoret yleensä tekevätkin juuri näin. Vanhempana se ei ole enää helppoa jos on jo perhe ja asunto hankittuna sekä muu lähipiiri. Ei ole niin mieluista aloittaa kaikkea alusta.

    Ilmainen vinkki: paina autosi ulkoilman otto pois mikäli eteen sattuu savuttava diesel. Joskus näin joutuu tekemään myös metsäteollisuuspaikkakunnan kohdalla tai jos joutuu ajamaan savupilven läpi mutta näitä on harvoin.

    Gla Gla

    Itselläni työpaikan sijainti on viimeisen kymmenen vuoden aikana vaihtunut useita kertoja n. 200 km säteellä. Työnantaja on vaihtunut kerran. Jos olisin muuttanut työn perässä, eläisin juurettomana, miettisin lasten kouluasioiden järjestämistä, heidän kaveripiirin vaihtumista, vaimon työpaikan saantia ja asuinkustannusten kasvua. Mutta kun katsoo asioita omien lasien läpi, voi kivasti unohtaa suuren osan toisten ratkaisuihin vaikuttavista asioista ja siksi jäädä taivastelemaan niitä kuvitellen muita tyhmiksi, vaikka tyhmyys on todellisuudessa ihan jossain muualla.

    Remie

    Aivan, politiikan tekijät palvovat suuria pörssiyhtiöitä ja luovat tehtaansa yhteen kasaan. Kyllä isompiakin yrityksiä visi hajasijijoittaa. Mikä ihmeen este siinä on. Ihmiset saisivat työtä ettei tulisi niitä juurettomia kaupunkilaisia jotka kuitenkin säntäävät pääkolmantena jalkana maalle viikonkopuksi. Jos mikä niin hulluahan se on. Kun firmoja olisi siellä sun täällä ei kenenkään tarvise lähteä mihinkään. Jos se käupunki elämä niin hienoa niin miksi seltä lähdetään mihinkään toiseen kaupunkiin töihin. Asiaa voidaan vääntää vaikka tuomiopäivään asti mutta mikisi ei olla siellä kotikaupungissa töissä.

     

    Jätkä

    Tuo hajasijoitus olisi helppo ja järkevä järjestellä Pääkaupunkiseudulla varmasti hehtaarin tontin hinnalla saisi Keski- Itä-Suomesta takuulla sadan hehtaarin teollisuusalueen, josta ei tarvisis purkaa ainuttakaan rakennusta. Rautatie vieressä, johon olisi helppo värkätä sivuraide junien purkamista ja lastausta varten, eli vaikka kuinka raskastakin teollisuutta voidaan järjestää helposti.

    Pääkaupunkiseudulla käy töissä valtavasti ihmisiä, joiden hermoja raastava työmatka on aamuin illoin jopa yli tunnin. Maakunnassa tunnin matka-ajolla pääsee siirtymään 80 – 100 kilometriä, eli jopa ympäristössä olevista kaupungeista voisi olla järkevää kulkea ”sinne korpeen” töihin.

    Joskus pomppasin pysäkiltä väärään linja-autoon: Se meni kyllä sinne, johon minä olin matkalla, mutta se oli työmatkalaisten bussi, eli se oli täynnä nuoria naisia, jotka menivät Tampereelta Sahalahdelle Saarioisten tehtaalle töihin. (Eivät varmasti olleet kaikki äitejä!)

    Ei siinä mitään, matkaseura oli hauskaa ja viehättävää, vaikka olikin hyvin varhainen aamu. Kaikki olivat menossa töihin – myös minä, joten mitään humputtelupäivää ei varmasti kukaan suunnitellut, mutta varmasti sellainen olisi siinäkin porukassa voinut syntyä, esim paluukuljetuksen aikoina.

    Remie

    Ei ole paljon aikaa kun oli vilskettä 30km taajamista. 2008 , kaikki pysähtyi totaalisesti. Minunkin päämieheni veti kaikki työt pois kun kiinasta tuli valmis tuote raaka-aineen hinnalla. Laatukin oli juuri sitä mitä pyydettiin aineet vastasi pyydettyä. Sanoin että pojjaat nyt meitä viiään. Niin vietiin, ja viedään yhä. On EU, on Klobaalit markkiat, on sopimuksia valtavat niput joista saa tehdä VC paperia. Millään ei ole väliä, nyt syydetään aivan kelvotonta rahat pois rosvoilta mettaliteetilla. Kaikki piti tulla niin hyväksi kun liitytään EU:n avoimien rajojen politiikkaan, kun mitään papereita tarvitse edes täyttää. Nyt niitä vasta pitääkin tehdä. Ja kuinka tilastojakin tehdään ihan mututuntumalla vanhoja kopioimalla. Nyt ollaan vasta alussa, mitä tästä kaikesta ihanuudesta seuraakaan.  Reissataan ja kuljetaan pelataan sijoitetaan, sillä tämä kansakunta tuleekin ravittua. Hyvä kertoa näkemyksiä kun tietää kuolevansa tuota pikaa.

     

    Rane

    EDIT

    Remie

    EDIT

    Nimetön

    EDIT

Esillä 10 vastausta, 5,091 - 5,100 (kaikkiaan 31,187)