Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 30,431 - 30,440 (kaikkiaan 30,627)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Gla Gla

    Vaaliehdokkaille keino erottua muista: Ilmoittaa, ettei ole facebookissa, twitterissä, tiktokissa tai muissa vastaavissa, eikä tee vaalikaudella tarpeettomia ”päivityksiä”.

     

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Aiemmin mainittu Keir Giles kertoo haastattelussaan että Venäjä saattaa vaatia NATOn vetäytymistä vuoden 1997 rajoille ja Euroopan tulisi valmistautua siihen että USA saattaa tukea ajatusta.

    Erittäin hyvä ajatelma. Lisäksi Grönlanti Usalle ja Taiwan kiinalle ja jälleen kerran maailma pelastuu!

    Tolopainen Tolopainen

    Ole Kehveli huoletta. Venäjä ei saa Ukrainaa eikä Kiina Taiwania. Eikö jenkkilä Grönlantia. Heille riittää, että saavat kaatuilla sunnuntaisin pikku kirkoissa.

    A.Jalkanen A.Jalkanen
    Reima Muristo

    Mikäköhän sumutus oli nykyiseltä hallitukselta tämä nikotiinimälli näytös. Kukaan ei tarvitse niitä, siitä huolimatta ne piti saada markkinoille. Lopulta koko hallitus ja eduskunta jauhoivat useita viikkoja sitä, viimein sitten oli joku makuvalikoima kiista.

    Juuri saaman tiedon mukaan seuraavaksi KD:n essayah tekee kyselyn hallitukselle kortonkien maku valikoimasta. Kaikilla herättäjä juhlilla tulee olla kattava valikoima, joka makustellaan valmiiksi hallituksessa ja lopulta eduskunnassa hallituspuolueiden ryhmäkokouksissa. Aikaa siihen on varattu 3 kk.

    narisija

    Heikki Talvitie siteeraa Suomen geopoliittisen seuran sivuilla Urho Kekkosta, ”onpa euroopassa rohkeutta, mutta onko viisautta”.

    Sopii paremmin kuin hyvin tähän päivään kun kuuntelee Stubbeja ja Macroneja ym. hengenheimolaisiaan.

    Scientist Scientist

    Halukkkaiden  koalitiossa Stubb näyttää olevan kaikkein halukkain Oli Elysee palatsissa jo ennen aikojaan ja antaa lausuntoja jatkuvasti. Mutta onko tällainen impulsiivisuus viisasta pitkällä tähtäimellä?

    Apli

    Trump kun laittoi muualta tulleille autoille 25% tullit niin joko kohta on aika ostaa uusi auto halvemalla?
    <p class=”Paragraph-styles__Paragraph-sc-2000a27d-0 Markdown-styles__Paragraph-sc-2429618e-0 hJBWhn AVmHx yle__article__paragraph”>Euroopassa hintavaikutus voi kuitenkin olla päinvastainen, arvioi Nordean Tuuli Koivu.</p>
    <p class=”Paragraph-styles__Paragraph-sc-2000a27d-0 Markdown-styles__Paragraph-sc-2429618e-0 hJBWhn AVmHx yle__article__paragraph”>Kun vienti Yhdysvaltoihin hankaloituu, Eurooppaan jää todennäköisesti enemmän autoja. Tällöin hintapaineet ovat Koivun mukaan Euroopassa alaspäin.</p>

    Visakallo Visakallo

    Uusi Suomi: Sähköautoissa toimintamatkan ennustamisessa kannattaisi hyödyntää säädataa nykyistä laajemmin. Tietoa säästä tarjoaa muun muassa suomalainen Vaisala. Nyt yhtiö selvitti, miten paljon sään vaihtelu vaikutti toimintamatkaan vuoden aikana.

    Moni osaa varautua sähköauton toimintamatkan pienenemiseen kylmässä. Iso vaikutus sähkönkulutukseen on kuitenkin myös vastatuulella, lumisateella tai kovalla helteellä. Jos esim. ajaa 80 km/h nopeudella ja tuulee suoraan edestä 10 metriä sekunnissa, niin se lisää sähköauton kulutusta noin 20 prosenttia.

    Rane2

    Eli kannattaa ajaa edellä ajavan puskurissa kiinni?

Esillä 10 vastausta, 30,431 - 30,440 (kaikkiaan 30,627)