Keskustelut Metsänomistus Kannattako sijoittaa?

Esillä 10 vastausta, 1,181 - 1,190 (kaikkiaan 1,272)
  • Kannattako sijoittaa?

    Merkitty: 

    Arvoisat metsänomistajat

    Mitä mieltä olette metsäyhtiöiden osakeista, ovat tippuneet vuoden aikana 25-35 prosenttia, joko ollaan pohjalla?

    Onko parempia ehdotuksia metsärahojen sijoittamiselle.

  • narisija

    Kolme pilkkiä panin tarjolle, aamurytinä jäi hyödyntämättä, ilta voi tuoda uuden jenkkilän vanavedessä, pianpa tuo näkyy.

    Visakallo Visakallo

    Tällaiset ajat tulevat aina vääjäämättä. Valmiilla rahalla on silloin ostovoimaa. Nyt ei kyllä vielä olla pohjalla. Jos politiikasta puhutaan, niin demareita käy kohta sääliksi.

    Panu Panu

    Viimeisin Trumpilta: tullit pitää maksaa takautuvasti myös menneiltä vuosilta kun tulleja ei ole ollut. Ja maksajana viejämaa (Eurooppa) eikä se joka tullit normaalisti maksaa (maahantuoja). 🙂

    https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011151558.html

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Sijoittamisen sääntöjä ei voi muuttaa takautuvasti. Trump haukkuu nyt väärää puuta: pitäisi haukkua omia kansalaisia jotka ovat kuluttaneet ulkomaista tavaraa.

    Metsuri motokuski

    Se on ihan totta. Sama se on meilläkin. Jos miesten kalsareista joutuu maksamaan reilu 10 euroa Suomessa tehtynä ja vietnamista tehtynä sillä hinnalla saa kolmet, niin aika moni päätyy niihin vietnamilaisiin.

    Nostokoukku

    Perunoita ja porkkanoita on kellarissa, neljässä pakastimessa riistaa, kanttarelleja, puolukoita ja mustikoita. Hauenkutu ja kevätkauriin metsästys alkaa pian. Kuivia polttopuita on leudon talven jäljiltä kaksi liiterillistä ja pilkkomista odottaa lanssilla seuraavan talven puut. Rahaa on pussissa seteleinä jonkin verran. On turvallista ja huvittavaa seurata pörssien panikointia ja hätää.

    Pörssi ja pörssisähkö, ennustajaeukkojen armoilla molemmat. Pelkillä oletuksilla pelataan. Ei edes hajuksi mitään konkreettista.

    käpysonni käpysonni

    En ole koskaan ymmärtänyt sijoittamista siinä mielessä että jos joutuu sijoittamisen seurauksena normaalista elämästä tinkimään, eli jos on niin pienet tulot että joutuu valitsemaan, että sijoitanko vai käytänkö rahan nyt.

    Nuorena miehenä  mulla rahaa meni paljon juhlimiseen, eli käytännössä  viinaan , naisiin, kapakoihin, taksilla ajeluun, joskus ihan liikaakin, ja jos nuokin rahat olisi fiksusti sijoittanut, olisin nyt paljon varakkaampi. Mutta sitten olisi elämä ollut tylsää, kun olisin viikonloput viettänyt kotona telkun ääressä. Nyt sitä rahaa siis olisi tuon nuoruuden nuukailun ja sijoittamisen seurauksena siihen ”huonoon elämään” vaikka kuinka paljon, mutta eihän sitä tässä iässä jaksaisi remuta niin kuin nuorena.

    Tuo että sijoittaa nuoresta asti korkoa korolle-mekanismia hyödyntäen ja on sitten vanhuksena kenties jopa miljonääri, on siinä mielessä uhkarohkea strategia, että vanhana ei ehdi eikä välttämättä jaksa kovin paljon rahoistaan  enää nauttimaan. Mutta suurin hyöty tuosta onkin perillisille, jotka  saavat muhkean perinnön, josta ehkä viisaasti nauttivat heti eivätkä lykkää rahoista nauttimista hekin eläkeikään.

     

    Kuusiuskova

    Kyllä tällaisina hetkinä onnekksi on metsää, ei paljon arvo heilu Trumpin takia.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    käpysonnin linjoilla. Olen mielestäni onnistuneesti sijoittanut itseeni ja lapsiin: on reissattu paljon yhdessä. Nyt ei oikein lapsia enää saa mukaan ja lentohäpeä on tullut lisävaivoiksi. Äkkiä laskien kymmenessä ulkomaassa ollaan käyty.

    Nostokoukku

    Eli A.J:n perheen hiilitase on vahvasti negatiivinen.

Esillä 10 vastausta, 1,181 - 1,190 (kaikkiaan 1,272)