Keskustelut Metsänhoito Jatkuva kasvatus käytännössä.

  • Tämä aihe sisältää 14,352 vastausta, 141 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 7 tuntia sitten Perko toimesta.
Esillä 10 vastausta, 10,591 - 10,600 (kaikkiaan 14,352)
  • Jatkuva kasvatus käytännössä.

    Sain seurata vierestä erästä jatkuvan kasvatuksen ” koealaa”

    Eräs sijoittajayhtiö reilu 10 v sitten arveli säästävänsä uudistuskuluissa ja hakkuutti aika suuren kuvion tähän malliin.

    En ollut ainoa, joka tätä kävi ihmettelemässä, huonolaatuisia kuusen kärähköitä ja koivuja ehken 600 runkoa / ha.lla.

    Oli ihan mielenkiintoista seurata metsän kehitystä, tai oikeammin kehittämättömyyttä.

    En tiedä sanoa, kuka tämän pöljyyden lopulta huomasi ja tänä talvena oli tämä metsä käyty pistämässä aukoksi.

    Siinä meni toistakymmentä vuotta lähes hukkaan, tuskin kasvua oli tuolla kuviolla kiintoakaan ha.lla.

    Lieneekö ryhmäläisillä omakohtaista kokemusta tai näkemystä tästä kasvatus mallista ?

  • mehtäukko

    Koko tässä keskustelussa esitettyihin jk:n pitkiin miinuksiin ei ole esitetty yhtään pätevään kumousta. Niin myös edellä esitettyihin.

    Kyllä valinta jää lukijalla helpoksi.

    Perko

    Puukin häiriö ajankäsityksessä  on melko paha.  JK sesta tuloa  pukkaa viisi – kuusi kertaa siinä kun päätehakkuuta ootellaan.   Kasvukin on ja puidenhinta/ kuutioluvut jopa suuremmat tukkipuulla ( tulee hyvä fiilis) kuin  riukumassalla.   Laittaisit  Puuki sinne ” Hankkijan”  hatussasi olevaan  compuuttoriisi  nopeuslakukaavan, sopivat ajat sekä rahankuvat niin kyllä se selvittää miten pääsee rypemään nopeasti rahoissa.

    Visakallo Visakallo

    Ei Perko se nopeus kovin paljoa silloin merkitse, jos sitä rahaa on kuitenkin vähän.

    Perko

    Onhan sitä rahhaa joskus niukasti mutta  hyvä vähän ollakin.  Toisaalta  siitä vähästäkin on helpompi ottaa kun  ” mä pidän  aina  donan tahskussha”,  kitaristi sanoi.    Aukosta  ei  sitä rahhaa tule,  kerkiää rippikoulupuku kutistua!

    Harvinainen ilmiö mistä kaikesta voi kadehtia,  jos ei tee aukkoja!  Millaiset ovat  heillä ne  muut henkiset lahjat?

    R.Ranta R.Ranta

    Mikä tällaisen agressiivisen keskustelun tarkoitus oikein on? Jos metsänomistaja haluaa mahdollisimman suuren puuntuotoksen, niin hän harjoittaa voimaperäistä jaksollista kasvatusta.

    Jos kasvuolosuhteet ovat heikot ja omistajan korkonäkemys on korkea, niin keinollista uudistamiskulua ainakaan istuttamalla ei saa koskaan korkoineen takaisin. Silloin vaihtoehdoksi jää luontaiset menetelmät, mitä ne missäkin sitte ovatkin.

    Jos metsänomistaja jostakin muusta syystä haluaa säilyttää metsänsä peitteisenä, niin sekin on hyvin ymmärrettävää. Metsänomistukset ovat keskimäärin pieniä ja niiden taloudellinen merkitys pienillä tiloilla aika markinaalinen. Tällöin muut näkökohdat saattavat ajaa puuntuotannon maksimointipyrkimyksen ohi. Puuntuotannon maksimointipyrkimys jo sinänsä on varsin kummallinen tavoite.

    Rane

    ”Mikä tällaisen agressiivisen keskustelun tarkoitus oikein on?”

    Hyvä kysymys.Pari jk-konsulenttia pyörittää loputonta puppugeneraattoria jossa argumentit ovat loppuneet aikoja sitten.

    Gla Gla

    Näin on. Onhan tosiaan todettu, että jokainen valitsee tyylinsä.

    Jos tavoittelee hyvää taloudellista tulosta ja haksahtaa jk-porukan tarinoihin, tilanne on maailman johtaviin kuuluvassa metsätalousvaltiossa surkea.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Mikä tällaisen agressiivisen keskustelun tarkoitus oikein on?

    Tarkoitus on se että metsänomistaja saisi päätöksentekoon tarvitsemansa tiedot.

    Ei ole puuntuotannon maksimointipyrkimystä, vaan nettotulojen. Luontaisia menetelmiä käytetään myös jaksollisessa mallissa. Lukaseppa RR ne metsänhoidon suositukset, niin näet että asiat ovat muuttuneet parempaan suuntaan.

    Visakallo Visakallo

    Eiköhän nimenomaan sitä talous- ja rahapuolta ole Perko tähdentänyt täällä lähes joka viestissään, joten kaipa jonkinlaista vastakaikuakin on silloin odotettavissa.

    mehtäukko

    RR ”Mikä tällaisen agressiivisen keskustelun tarkoitus oikein on?..”

    Miksi roikut tässä keskustelussa keskustelupalstalla, kun sinulla on jatkuva tarve tukahduttaa keskustelu?

    Se että muut keskustelijat antaisivat ”parin jk-konsulentin pyörittää loputonta puppugeneraattoria” ML lukijoille, ei tietenkään vain voi olla oikeutettua! Tuo sumutus ei tule tarttumaan raatiin, ja lukijat olemme parhaamme mukaan valistaneet olla polkaisematta sontaan…

Esillä 10 vastausta, 10,591 - 10,600 (kaikkiaan 14,352)