Keskustelut Luonto Ilves ja muut suurpedot

Esillä 3 vastausta, 1,031 - 1,033 (kaikkiaan 1,033)
  • Ilves ja muut suurpedot

    Helsingin Sanomissa jatkuu kiihkeänä keskustelu ilveksen metsästyksestä. Toiset pitävät sitä aivan turhana huvituksena, toiset tarpeellisena kannan hallintana. Tänään kantaa ottaa entinen Luonnonsuojeluliiton puheenjohtaja Esko Joutsamo, joka ehdottaa riista- ja kala-asioiden siirtämistä maa- ja metsätalousministeriöstä ympäristöministeriöön. Eli Suomen Riistakeskuksen ohjaava viranomainen vaihtuisi. Porotalouden ja ammattikalastuksen Joutsamo säilyttäisi MMM:ssä.

    Asia liittyy laajempaan kehykseen eli suurpetopolitiikkaan. Ilveksen kanta on noussut selvästi, ilmeisesti myös ahman, koska niitä liikkuu nykyään etelässäkin. Suden ja karhun tilanne on melko hyvä, jopa niin että suden metsästystä on vaadittu tehostettavaksi.

    Meillä on ymmärtääkseni luontaiseen tilanteeseen nähden vähän suurpetoja, eli vähän suhteessa sorkkaeläinten määrään, koska ihminen haluaa ne pääosin itselleen. Ilves ja ahma ovat ne suurpedot joista haitat ovat vähäisemmät, joten niiden kantaa ainakin minä nostaisin edelleen. Kotieläinten kuten lampaiden suojaamiseen tarvitaan samaan aikaan hyviä keinoja, ja sitä yhtälöä ei ole ratkaistu.

    https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009925409.html

  • suorittava porras suorittava porras

    Siinä oiva esimerkki ,kuinka ”helppoa” on muuttaa lakeja . Muuttu 30-vuotiseksi  sodaksi lähiaikoina.

    Nostokoukku

    Ken muistaa niin aikaisemmin talvella ennustin samaa kuin MTK nyt. 15.3. oli tuo päivä, kun suurpetotyöryhmän selvitys annettiin. Pelkkää asioiden edestakaisin solkkaamista. Minä en suurpetojen perään ole lähdössä, mutta jossain saattaa olla tarvetta.

    Gla Gla

    Historiasta tiedetään että Venäjän susikanta kasvaa voimakkaasti sotien aikana.

    https://yle.fi/a/74-20151735

     

Esillä 3 vastausta, 1,031 - 1,033 (kaikkiaan 1,033)