Keskustelut Puukauppa Hankintalisä on noussut?

Esillä 10 vastausta, 1 - 10 (kaikkiaan 10)
  • Hankintalisä on noussut?

    MTn ja MLn tiedotus asiasta on viimeisen vuoden aikana mennyt mielestäni ristiin. Hankintahinnat ovat kyllä nousseet, mutta onko hankintalisä ja jääkö erotuksesta enemmän käteen, kun tekokustannuksetkin ovat inflaation mukana nousseet.

    Onko palstalaisilla kokemuksia tästä tai villasukista?

  • mehtäukko

    On molemmista. Hankintamyyjät ovat valitelleet viime vuosien kustannusnousuista kaikkeen: pensat,nostokoukut,viilat, villasukat jne. Hankintalisä on kutistunut villasukkien tahdissa.

    markules markules

    Sodan aikana kuitupuiden hankintahinnat on nousseet 8-9€ enemmän kuin enskan pystykaupoissa, ainakin tilastojen mukaan. Sanoisin että hankintalisäkin on noussut, ei kulut/m³ noin paljoa ole nousseet. Enskaa ja kuitua noista hankintahommista kai valtaosa on.

    .

    Myös hankintahakkaajat ja sukankutojat ovat kutistuneet

    Määrällisesti ja fyysisesti

    Jovain Jovain

    Aina voi käyttää puukaupassa urakoitsijaa (sopimusurakoitsijaa), vai pidetäänkö rikkuritoimintana?

    Jovain Jovain

    Mehtäukko on saanut jostain syystä päähänpinttymän toimituskaupan nysistä. Hankintalisän ja monesta muusta syystä kannattaa tehdä hankintakauppaa ja käyttää esim. sopiomusurakoitsijoita.

    Rane2

    No päätehakkuulla on tukin hankintahinta tällä hetkellä 15-20e huonompi kuin pystyhinta.Harvennuksella suurinpiirtein samoissa.

    Kuidulla reilun sadan m3 kuitupinosta saa tien varressa (riippuen tiestä) 50-55e /m3.Pystyhinta pyörii kai 25-30e/m3.Periaatteessa erotuksella pitäisi pärjätä.

    Eli mitä vähemmän tulee tukkia niin sitä paremmin hankinta kannattaa.Löpön hintahan on halventunut ja itsellä on yllättävän vähän mennyt letkuja yms. sälää

    mehtäukko

    Muistanemme erään ML jutun, jossa hankintatekijä surkutellen kannattavuutta vaati kuuta taivaalta. Näitä on monenlaisia tapauksia, joista on erotettava jyvät akanoista…

    Jovain Jovain

    Hintatilastot ovat toteutuneista puukaupoista. Se siitä ja lähinnä tukin osalta eivät pidä paikkaansa. Hintatilastoon vaikuttaa mehtäukon tarjoamat ”nysäkaupat”.

     

    Metsuri motokuski

    Jos jovain tarjoat hankintana reilun 2000 motin päätehakkuuleimikkoa niin voi olla että hankintalisä ei ole kummoinen. Voi olla hinta pienempikin kuin pystykaupassa. Tulopuolelle ei taida jäädä kuin alv:t  vai jäikö nekään ?

    Visakallo Visakallo

    Jovain: ”Hankintalisän ja monesta muusta syystä kannattaa tehdä hankintakauppaa ja käyttää esim. sopiomusurakoitsijoita.”

    Onhan noita hankintakauppoja teetetty urakoitsijoilla maailman sivu, mutta täysin tapauskohtaisiahan ne ovat mikä kannattaa kulloinkin ja mikä ei. Hankintakaupassa voi myös syntyä sellaisia kustannuksia, mitkä syövät kantohintaa. Ne vain tahtoo hankintakauppoja kehuessa helpommin unohtua.

Esillä 10 vastausta, 1 - 10 (kaikkiaan 10)