“Näillä hinnoilla energiapuuhakkuut kannattavat”

Vihtiläinen Oskari Virtanen pitää energiapuun korjuuta kannattavana touhuna niille, joilla on kalustoa valmiina. Tässä sarjassa tapaamme ihmisiä heidän työmaillaan.

Oskari Virtanen korjaa energiapuuta omissa metsissään ja myös pienimuotoisesti Metsänhoitoyhdistys Uusimaan lukuun. (Kuva: Seppo Samuli)
Oskari Virtanen korjaa energiapuuta omissa metsissään ja myös pienimuotoisesti Metsänhoitoyhdistys Uusimaan lukuun. (Kuva: Seppo Samuli)

”Teen energiapuuhakkuita omassa metsässäni ja viime kesästä lähtien myös pienimuotoisesti urakointina Länsi-Uudenmaan metsänhoitoyhdistykselle.

Teemme työn työparina eläkkeellä olevan Joken kanssa. Jokke ajaa kaivuria palkattuna henkilönä ja minä kasaan puut traktorilla. Järjestely sopii meille molemmille, koska hakkuutöitä on vain osa-aikaisesti.

Olen viljelijä-metsänomistaja. Lisäksi pyöritän media-alan yritystä Mediafarmi Oy:tä, jossa kuvaan ja tuotan videoita ja striimejä etupäässä maatalouspuolelle.

Ensimmäiset energiapuuhakkuut teimme vuonna 2020, jolloin hankin giljotiinikouran. Koura on kiinnitetty kaivuriin, joka on vuokrassa eläkeikäiseltä sedältäni.

Teemme kaivurilla etupäässä pellonlaitoja. Jos niissä kasvaa isoja puita, puiden juuret tukkivat salaojia ja pellon ylle kasvavat oksat kolisevat traktorien peileihin. Piennarmurskaimella pellonreunat saa pidettyä helposti siisteinä sitten, kun isommat puut on poistettu.

Tästä kohdasta on hakattu aika paljon puustoa, koska se oli laadultaan huonoa.

Näillä hinnoilla energiapuun korjuu on kannattavaa. Kun aloitin, siitä maksettiin 25 euroa ja alvit kuutiolta, nyt hinta on reilut 40 euroa. Tänä talvena on tosin ollut sen verran lämmintä, että hakkeen menekki on jäänyt pieneksi.

Nälkä kasvaa syödessä. Olen alkanut miettiä, että energiakouran yhteydessä saisi olla joukkokeräin, joka nopeuttaisi työtä.

Juuri nyt energiakoura on korjattavana, joten teen lopun hakkuun moottorisahalla. Kaivurissa on kiinni tukkikoura, jolla rangat saa nostettua kasalle.

Minulla on viljelyssä 120 hehtaaria peltoa, metsää on 85 hehtaaria. Metsätöistä teen raivaussahahommat itse, mutta isommat hakkuut ulkoistan. Asun noin kahden kilometrin päässä metsistäni, joten töihin ei ole pitkä matka.”

Kommentit (3)

  1. metsä-masa

    Olipa positiivinen ote Oskarilla yrittämiseen, näitä nuoren miehen kertomuksia on mukava lukea. Oskarin tekeminen on vaihtelevaa, omat peltotyöt, media ja metsätyöt, siinä ehkä salaisuus joka heijastuu hyvänä ja raikkaana asenteena ympäristöön !

  2. jpjulku

    Metsä-Masan viesteistä on lupa pitää! Aina positiivinen tulokulma ja takana vahvaa asiantuntemusta. Me like!

  3. metsä-masa

    Metsäalalla olevia motivoituneita toimihenkilöitä, konemiehiä, moto, lähi- ja kaukokuljetus ja kaivinkone töitä tekeviä nuoria kannattaa meidän yhdessä kannustaa onnistumisissa.

    Metsässä työt tehdään suuressa hallissa, eikä valvontakaan ole aina paikalla (lähinnä omavalvonta) meidän sidosryhmäläisten kannattaa huomata jos nuorten työskentelyssä jotakin tekemisessä menee oikein !!!

Metsänhoito Metsänhoito

Keskustelut