UPM:n Kiiliäinen: ”Puun kysyntä jatkuu hyvänä”

Talvileimikoita jää tänä talvena Etelä-Suomessa korjaamatta heikkojen olosuhteiden takia.

Yksityispuukaupan johtaja Janne Kiiliäinen UPM:ltä sanoo, että UPM ostaa tällä hetkellä aktiivisesti kaikenlaisia leimikoita.
Yksityispuukaupan johtaja Janne Kiiliäinen UPM:ltä sanoo, että UPM ostaa tällä hetkellä aktiivisesti kaikenlaisia leimikoita. "Olen optimistinen sen suhteen, että tälle talvelle saadaan vielä hyvä pakkasjakso puunkorjuuseen." (Kuvaaja: Sami Karppinen)

Puun kysyntä säilyy Suomessa korkealla tasolla tänä vuonna, arvioi yksityispuukaupan johtaja Janne Kiiliäinen UPM:ltä. Epävarmuustekijöitä on kuitenkin ilmassa paljon.

”Ennustaminen on huomattavasti vaikeampaa kuin aiemmin. Siihen vaikuttaa geopoliittinen tilanne sekä talouden epätasapaino globaalisti. Sillä perusteella mennään lyhyellä aikajänteellä. Isossa kuvassa en näe kuitenkaan mitään, mikä rajoittaisi puun kysyntää kuluvana vuonna Suomessa”, sanoi Kiiliäinen Metsälehden Metsät ja raha -tapahtumassa Helsingissä tiistaina.

Kaikelle puulle on Kiiliäisen mukaan edelleen hyvä kysyntä. Kesä- ja kelirikkokelpoiset korjuukohteet ovat halutuimpia, sillä talvi on jäämässä korjuukelien kannalta odotettua lyhyemmäksi. Korjuuyrittäjille UPM on kuitenkin pystynyt turvaamaan täystyöllisyyden talvikaudella.

”Etelässä ja rannikolla korjuukelit ovat olleet huonoja, mutta pohjoisemmassa puuta on korjattu hyvissä olosuhteissa. Talvileimikoita jää olosuhteiden takia korjaamatta suunniteltua enemmän”, arvioi Kiiliäinen.

Hän uskoo puun tarjonnan jatkuvan hyvänä, vaikka takana on jo useita vilkkaita puukauppavuosia.

”Tästä kertoo myös se, että alkuvuodesta puukauppaa on tehty paljon, eikä hinnoissa ole nähty talvikaudelle tyypillistä selkeää notkahdusta.”

Kiiliäisen mukaan metsänomistaja voi itse vaikuttaa monin tavoin leimikostaan maksettavaan hintaan.

”Hyvä metsäautotieverkosto, suuremmat myyntierät sekä yleisesti hyvin hoidetut metsät vaikuttavat positiivisesti puusta maksettavaan hintaan.”

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Puukauppa Puukauppa